منو
سبد خرید

تاریخ ایران باستان بروایت ابن عبری

تاریخ ایران باستان بروایت ابن عبری
تاریخ ایران باستان بروایت ابن عبری
0 ریال
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • مدل: 97104 - 103/5
  • وزن: 0.30kg
  • UPC: 49

تاریخ ایران باستان بروایت ابن عبری

نويسنده: گریگوریوس ابوالفرج بن اهرون ابن عبری
تصحیح : محمدجواد مشکور , یوسف بنیان
ناشر: موسوی
زبان كتاب: فارسي 
تعداد صفحه: 90
اندازه كتاب: خشتی - سال انتشار: 1326 - دوره چاپ: 1 

کمیاب - کیفیت : عالی
 

مروری بر کتاب

گریگوریوس ابوالفرج بن اهرون معروف به ابن عربی در سال 1226 میلادی 623 ه.ش در شهر ملطیه متولد شد پدر وی اصلا یهودی بود و به کیش نصرانی در آمده بود وی در تربیت و پرورش پسرش گریگوریوس کوشش بسیار کرد.

ابوالفرج در اوان جوانی نخست زبان یونانی و سریانی و عربی را بیاموخت و سپس به فراگرفتن علم لاهوت و فلسفه پرداخت و طب را در نزد پدرش و اطباء بزرگ عصر خود فرا گرفت در دوران دانش آموزی وی در مشرق زمین حوادث و انقلابات بزرگی چون فقنه مغول و جنگهای صلیبی روی داد. در فتنه مغول پدر ابوالفرج با پسرش به انطاکیه گریخت و در سال 1243 در آن شهر اقامت گزید. ابن‌ عبري‌ مؤلّفى‌ پركار بود و با همة وظايف‌ كليسايى‌ كه‌ داشت‌، آثار بسيار و متنوّعى‌ به‌ عربى‌ و سريانى‌ پديد آورد.

تنوّع‌ موضوعى‌ نوشته‌هاي‌ وي‌ دليلى‌ بر جامعيّت‌ علمى‌ اوست‌. با آنكه‌ نوشته‌هاي‌ ابن‌ عبري‌ آگاهى‌ تازه‌اي‌ در بر ندارد، اما بازتاب‌ روشنى‌ از فرهنگ‌ زمان‌ اوست‌ .سمت‌ عمدة نوشته‌هاي‌ ابن‌ عبري‌ به‌ زبان‌ سريانى‌ است‌. با توجه‌ به‌ اينكه‌ جز در نوشته‌هاي‌ دينى‌، آثار او از مقولة ترجمة نوشته‌هاي‌ عربى‌ به‌ سريانى‌ بود و به‌ علت‌ استفادة فراوان‌ او از منابع‌ عربى‌ و شيوة بررسى‌ و تأليف‌ علماي‌ عربى‌نويس‌، او را از نمايندگان‌ «دانش‌ عربى‌»، و متأثر از فرهنگ‌ عربى‌ - اسلامى‌ دانسته‌اند

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
بد خوب