کتاب تاریخ ایران باستان ؛ امپراطوری هخامنشیان فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب تاریخ و جغرافیای ایران انتشارات اروند

تاریخ ایران باستان ؛ امپراطوری هخامنشیان
نویسنده: حسن پیر نیا
ناشر: اروند
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 752
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1393 - دوره چاپ: 2

 

 

مروری بر کتاب
کورش ، کمبوجیه ، داریوش ، خشایارشا و ...

تاریخ ایران باستان» جامع‌ترین کتابی است که تاکنون در زمینه ایران پیش از اسلام تالیف شده است. مولف این کتاب میرزا حسن‌خان پیرنیا ملقب به مشیرالدوله از رجال نیکنام صدر مشروطیت است، این کتاب تنها اطلاعات تاریخ ایران نیست، بلکه دایره‌المعارفی کامل محسوب می‌شود.

میرزا حسن‌خان پسر بزرگ میرزا نصرالله‌خان مشیرالدوله نائینی که بعدها نام‌خانوادگی پیرنیا را برای خود برگزید، سال ۱۲۵۱ خورشیدی در تبریز به دنیا آمد. پس از انجام تحصیلات مقدماتی و آموختن زبان و ادبیات فارسی، عربی و دروس زمان خود در تهران، به تشویق میرزا علی‌اصغرخان امین‌السلطان برای ادامه تحصیل به روسیه رفت و دوره «مدرسه نظام» و «مدرسه حقوق» آن کشور را گذراند.

وی زمانی که پدرش وزیر امور خارجه شد، به ایران بازگشت و در سفر اول مظفرالدین‌شاه به اروپا به‌عنوان مترجم و منشی امین‌السلطان بود. او سال ۱۲۸۱ خورشیدی به وزیر مختاری روسیه انتخاب شد و در ۲۸ سالگی با دختر میرزا احمدخان علاءالدوله (از هموطنان درجه اول دربار مظفرالدین‌شاه) ازدواج کرد. پس از قتل اتابک اعظم در کابینه مشیرالسلطنه به وزارت عدلیه رسید.

او ابتدا مشیرالملک لقب داشت و پس از فوت پدر در ۱۳۲۵ هجری‌قمری ملقب به مشیرالدوله شد. پیرنیا در زمان مشروطه، نظامنامه مجلس یا قانون اساسی مشروطه را تدوین کرد. وی بعد از فتح تهران و تشکیل دولت جدید، مجددا به وزارت عدلیه انتخاب و از آن پس در کابینه‌های متوالی بارها وزیر شد.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

تاریخ ایران باستان ؛ امپراطوری هخامنشیان

  • ناشر: اروند
  • کد کتاب: 21789
  • موجودی: در انبار
  • 450,000ریال
  • 360,000ریال

برچسب ها: حسن پیر نیا, تاریخ ایران باستان