كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
تاریخ ایران ؛ از آغاز تا انقراض قاجاریه ؛ دو جلد در یک مجلد

تاریخ ایران ؛ از آغاز تا انقراض قاجاریه

نویسنده: عباس اقبال آشتیانی - حسن پیر نیا - محمد دبیر سیاقی
ناشر: خیام
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 1160
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1345 - دوره چاپ : 2

کمیاب  - کیفیت : عالی ~ درحد نو ؛ دو جلد در یک کتاب صحافی شده است

 

مروری بر کتاب

دو جلد در یک مجلد - مصور 

اثر دو جلدی حاضر که در یک مجلد به چاپ رسیده مشتمل بر دوره کامل تاریخ ایران از آغاز تا انقراض قاجاریه است .جلد اول, نوشته 'حسن پیرنیا ' (مشیرالدوله), تاریخ ایران از آغاز تا انقراض ساسانیان را در بر می‌گیرد .این بخش در پنج باب و هر باب در چند فصل تنظیم شده است که برخی از مباحث این قسمت ـ علاوه بر تاریخ سیاسی سلسله‌های پیش از اسلام ـ عبارت‌اند از :

شکل جغرافیای فلات ایران ;نژاد ;آریان‌ها ;مذهب و اخلاق آریان‌ها ;خانواده و طبقات و حکومت ایلام ;زبان ;نژاد ;خط ;آثار و دستاوردها ;سپاه ;طبقات ; صنایع ;آثار و بقایای تاریخی ;تجارت ;مسکوکات ;نبردها ;تشکیلات اداری و جنبه‌های مختلف تمدن و فرهنگ ...

تأکید حسن پیرنیا بر تاریخ ایران باستان به عنوان موضوع پژوهش تاریخی حاکی از چیرگی گفتار باستان‌‌گرایی در این دوره است و نمی‌‌توان آن را صرفاً زاده‌‌ی علاقه و انگیزه‌‌های شخصی پیرنیا دانست؛ چنان که اشاره شد این نگاه زاده‌‌ی عصری بود که گفتار ناسیونالیسم باستان‌‌گرا غلبه‌‌ی چشم‌‌گیر داشت تصمیم برای تدوین یک «دوره مفصل تاریخ ایران باستان» در کمیسیون معارف، نشان می‌‌دهد که توجه به ایران باستان از سوی پیرنیایی که از عالم سیاست بریده بود و نفوذی در این تصمیم‌‌گیری نداشت، زاده‌‌ی نبوغ شخصی وی نبوده است، بلکه این علاقه‌‌ی او به تبعیت از گفتار حاکم رقم می‌‌خورد؛ البته ناسیونالیزم پیرنیا از جنس درباری آن که شعار “خدا، شاه، میهن” سر می‌‌داد، نبود اما بی‌‌شک از فضائی متأثر بودکه با تکیه بر عناصر ملی (نژاد، دین، زبان و تاریخ مشترک) آن را درمان گرفتاری‌‌های تاریخی خود می‌‌دانست. 

در واقع ناسیونالیزم، باستان‌‌گرایی و تاکید بر تمرکز قدرت، یعنی عناصر اصلی برسازنده‌‌ی گفتار در این دوره، در بینش تاریخ‌‌نگار مستقلی چون پیرنیا به “بازتولید مفهوم شاه آرمانی مطلقه” منجر شد؛ مورخان این دوره به شاه به عنوان یگانه عامل تغییرات در طول تاریخ می‌‌نگریستند. امری که در دهه‌‌های بعد وقایع‌نگاری سیاسی را به جریانی فربه‌‌ در تاریخ‌‌نگاری آکادمیک بدل می‌‌کرد. بررسی آثار تولید شده مورخان این دوره نشان می‌‌دهد بیشترین توجه آن‌‌ها به شاه و مسئله تغییر سلطنت یا آمد و شد سلسله‌‌هاست؛ چنان‌‌که تاریخ پیرنیا نیز نوعی شاهنامه‌‌ی جدید محسوب می‌‌شود. شاه به عنوان “هسته‌‌ی مرکزی تاریخ” در نگاه مورخان این عصر از این روی اهمیت دارد که می‌‌تواند موجب اعتلاء یک جامعه شود یا آن را به ورطه سقوط بکشاند. در واقع مورخان این دوره نشان دادند که اگر چه مورخان موضوعات بسیار دور را به عنوان قلمرو شناخت انتخاب می‌‌کنند اما تاریخ عصر خویش را می‌‌نویسند و بر این جمله کلیدی بِندِتّو کروچه صحه گذاردند که «هر تاریخی تاریخ معاصر است.»

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

تاریخ ایران ؛ از آغاز تا انقراض قاجاریه ؛ دو جلد در یک مجلد

  • ناشر: خیام
  • کد کتاب: 91283 - 114/3
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: عباس اقبال آشتیانی, حسن پیر نیا, محمد دبیر سیاقی, تاریخ ایران باستان, تاریخ پادشاهی ایران, تاریخ تمدن ایران, کتاب تاریخ ایران ؛ از آغاز تا انقراض قاجاریه