کتاب تاریخ ایران ؛ آیینه ی سکندری فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب تاریخ و جغرافیای ایران انتشارات دنیای کتاب

تاریخ ایران ؛ آیینه ی سکندری

نویسنده:  میرزا آقاخان کرمانی 
ناشر: دنیای کتاب
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 456
اندازه کتاب: وزیری سلفون - سال انتشار: 1395 - دوره چاپ: 1

مروری بر کتاب

این‌ کتاب‌ در پى‌ یک‌ دوره‌ تاریخ‌ نویسى‌ درباری‌، از کتب‌ تاریخى‌ در خور توجه‌ ایران‌ در سده اخیر به‌ شمار مى‌رود. میرزا آقاخان‌ نوشتن‌ این‌ کتاب‌ را ظاهراً پس‌ از 1307ق‌/1890م‌ (تا احتمالاً 1309 و 1310ق‌/1892 و 1893م‌) آغاز کرده‌، اما چاپ‌ آن‌ چنانکه‌ در نخستین‌ صفحه کتاب‌ آمده‌، پس‌ از مرگ‌ وی‌ یعنى‌ در اواخر عهد مظفرالدین‌ شاه‌ قاجار آغاز شده‌ است‌. چاپ‌ کتاب‌ به‌ همت‌ میرزا محمودخان‌ علاءالملک‌ انجام‌ پذیرفت‌ و او همان‌ کسى‌ است‌ که‌ در سمت‌ سفارت‌ ایران‌ در عثمانى‌، در وادار ساختن‌ حکومت‌ این‌ کشور به‌ تسلیم‌ کردن‌ میرزا آقاخان‌ و دو یارش‌ خبیرالملک‌ و شیخ‌ احمد روحى‌ به‌ دولت‌ ایران‌، سعى‌ بسیار کرد. اولین مصحح‌ کتاب‌، میرزا جهانگیر خان‌ شیرازی‌ (صوراسرافیل‌) است‌ که‌ در جمادی‌الاول‌ 1326/ ژوئن‌ 1908 به‌ دست‌ مأموران‌ محمد على‌ شاه‌ در باغ‌ شاه‌ اعدام‌ گردید.

میرزا آقاخان کرمانی در آئینه سکندری تاریخ‌ ایران‌ را به‌ 4 عصر عمومى‌ دوره بندی می کند:

1. عصر خرافات‌ و اساطیر، شامل‌ احوال‌ آبادیان‌ و پهلوانان‌ به‌ شیوه داستان‌ و افسانه‌؛

2. عصر تاریکى‌، یعنى‌ اوقات‌ مشکوکه‌، مانند عصر آجامیان‌ و پیشدادیان‌؛

3. عصر شفق‌ آمیز، یعنى‌ اوقات‌ مظنون‌ مانند احوال‌ کیانیان‌ و اشکانیان‌؛

4. عصر منورات‌، یعنى‌ اوقات‌ معلوم‌ به‌ نحو اولى‌

میرزا آقاخان کرمانی در کتاب «آیینه سکندری» به تحلیل عوامل اخلاقی و عقلانی رویدادهای تاریخی پرداخته است که این ارزش کار او را با توجه به مقطع زمانی که در آن زندگی می‌کرد چندین برابر کرده است.تاریخ‌نگاری با استفاده از شیوه‌های مدرن در فرهنگ و اندیشه ایرانی، در سرآغاز آن با آیینه سکندری تالیف میرزا آقاخان کرمانی به‌وجود آمد. میرزا عبدالحسین، معروف به میرزا آقاخان کرمانی از پیشگامان اندیشه آزادیخواهی در جنبش مشروطه‌ ایران بود. میرزا آقاخان را بنیانگذار ناسیونالیسم ایرانی می‌دانند. او فرزند میرزا عبدالرحیم مشیزی از خان‌های بردسیر کرمان بود و در سال 1270 هجری قمری در قلعه‌ی مشیز از بلوکات بردسیر زاده شد.

میرزاآقاخان نخستین پژوهشگر ایرانی در دوره معاصر است که تاریخ ایران را به شیوه ای نسبتا علمی بررسی کرده است .وی سال های پیش از مشیرالدوله پیرنیا از «ایران باستان » بر اساس مدارک تاریخی سخن گفته و از چهارگونه اسناد به عنوان «منشا تاریخ ایران» بهره گرفته است . «آینه سکندری» در تحلیل خود از تاریخ کهن ایران زمین ، از دانش های باستان شناسی ،زبان شناسی ، انسان شناسی فرهنگی و اجتماعی در حد امکانات آن زمان سود جسته و مولفات گذشتگان ، اعم از مورخان یونانی و اسلامی را بررسی کرده و در پژوهش های خود از آثار خاورشناسان و تاریخ شناسان مغرب زمین مانند ریچاردسون ، گیبون ، مونتسکیو و سرجان ملکم نیز متاثر شده است .

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

تاریخ ایران ؛ آیینه ی سکندری

  • 400,000ریال
  • 350,000ریال

برچسب ها: میرزا آقاخان کرمانی, تاریخ اجتماعی ایران, تاریخی سیاسی ایران, قاجار, کتاب تاریخ ایران ؛ آیینه ی سکندری