تاریخ اندیشه ها و عقاید اقتصادی

تاریخ اندیشه ها و عقاید اقتصادی

نویسنده: اتمار ایسینگ
مترجم: هادی صمدی
ناشر: موسسه پژوهشهای سیاسی و اقتصادی بین المللی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 300
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1374

کیفیت : عالی


مروری بر کتاب

یکی از موضوعات مهمی که در اقتصاد مطرح می باشد تحلیل چگونگی رابطه ارزش و قیمت از یک سو و عرضه و تقاضا و قیمت از سوی دیگر می باشد. در این مقاله نظریات و آراء اقتصادی ابن خلدون در مورد ارزش، نظریه مقداری پول و عرضه و تقاضا تجزیه و تحلیل شده و در ادامه با نظریات آدام اسمیت مقایسه شده است. ابن خلدون گرچه ارزش را منحصر در کار نمی داند ولی اکثریت نزدیک به تمامی آن را ناشی از کار می داند در مورد خدمات، که به تولید غیرمادی اشتغال دارند، ابن خلدون ارزش را کلاً ناشی از کار می داند.

ابن خلدون و آدام اسمیت از اینکه ارزش را منحصر در کار بدانند احتراز دارند و عوامل دیگری را نیز دخیل در ایجاد ارزش می دانند. ابن خلدون به نقش طبیعت، تأکید بیشتری دارد و سرمایه برای او عمدتاً در حال استجاره معنی دارند که آن را هم ناشی از کار قبلی می داند. ولی چنانچه نظریهٔ هزینه تولید آدام اسمیت را در خلق ارزش به عنوان نظریه های او پذیرفته باشیم نتیجه می گیریم که وی هر سه عامل را در خلق ارزش مؤثر می داند.

تاریخ مختصر اندیشه‌های اقتصادی مقدمه‌ای برای ورود به تاریخ وسیع عقاید اقتصادی است. هدف کتاب مرور کلی و مختصر مهم‌ترین مکاتب اقتصادی از آغاز تاکنون است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

تاریخ اندیشه ها و عقاید اقتصادی

  • 100,000ریال

برچسب ها: اتمار ایسینگ, هادی صمدی, اقتصاد جهانی, فلسفه اقتصادی, اقتصاد, اقتصاد سیاسی, کتاب تاریخ اندیشه ها و عقاید اقتصادی