کتاب تاریخ اندیشه های دینی 3 ؛ از محمد (ص) تا عصر اصلاحات فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب ادبیات قدیم،اساطیر،فرهنگ انتشارات کتاب پارسه

تاریخ اندیشه های دینی 3 ؛ از محمد (ص) تا عصر اصلاحات

نویسنده: میرچا الیاده
مترجم: بهزاد سالکی
ناشر: کتاب پارسه
زبان کتاب: فارسی - انگلیسی
تعداد صفحه: 456
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1395 - دوره چاپ: 2

 

مروری بر کتاب

الیاده در کتاب سوم، ظهور و خاستگاه دین اسلام را تشریح کرده و علاوه بر روند تغییرات در ادیان یهودیت، هندوئیسم، بودائیسم و مسیحیت تا دوره اصلاح دینی، به الهیات مسلمانان بر پایه شخصیت‌های تاثیرگذاری چون ابن‌ عربی و جلال‌الدین محمد مولوی پرداخته و چشم‌اندازی باارزش برای محققان گشوده است.»

میرچاد الیاده اسطوره‌شناس و دین­‌پژوه نامدار رومانیایی است از دیگر آثار این نویسنده شمنیزم، تصاویر و نمادها، ثنویت و یگانگی اسطوره و واقعیت، هنر اسرار‌آمیز و .... می­‌باشد. ترجمه کتاب تاریخ اندیشه‌­های دینی 2  از گوتمه بودا تا پیروزی مسیحیت این دین­‌پژوه نامدار توسط بهزاد سالکی انجام پذیرفت. دکتر سالکی دکترای عرفان از دانشگاه تهران، مترجم آثار فلسفی و عضو هئیت علمی موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه است. از او ترجمه­ کتاب‌هایی در موضوعات عرفان مسیحی و بودایی، دین‌­شناسی تطبیقی، فلسفه دین و تاریخ فلسفه اسلامی منشر شده است.

تاریخ اندیشه­‌های دینی را میراث بزرگ میرچا الیاده و منبعی ضروری برای نسل­‌های آینده می‌­دانند؛ میراث و منبعی برای تجدید نظر مستمر در رابطه ما با امر مقدس. این اثر سه جلدی، گویای عشق او به دانش و اشراف عمیق او به بعد دینی تاریخ انسان است. کمتر اندیشمندی با این میزان دانش و معرفت، در عرضه علم و شناخت خود، چنین سخاوتمند و با وجدان بوده است. الیاده در جلد دوم این مجموعه، به قواعد دینی، تحول فزاینده الهیات و فلسفه آن­ها پرداخته است؛ و این­که چگونه بعد از پیامبران و در جریان تحولات تاریخی، اصول دینی نیز دچار تغییرات- گاه بنیادی- شدند.

این اثر سه جلدی را باید از معدود آثاری به حساب آورد که افقی نو بر شناخت عقاید دینی می‌گشاید. درحقیقت الیاده در این کتاب که آخرین اثر او ست، با هوشمندی تا آنجا که ممکن بوده، نقشه آفریدگار را از طرح دینی هستی انسان رمزگشایی کرده است؛ این‌که انسان در مواجهه با راز خلقت و آن واحد متعال، به واسطه تجلیات بسیار گونه‌گونش، تاملاتش را به نحوی روایت کرده که بتواند وجود خود را معنادار ببیند و همین معنایابی، عامل پدیدآورنده اساطیر و ادیان مختلف شده است.

این کتاب را میراث بزرگ میرچا الیاده – اسطوره شناس و دین‌پژوه رومانیایی – و منبعی ضروری برای نسل‌های آینده می‌دانند؛ میراث و منبعی برای تجدیدنظر مستمر در رابطه ما با امر مقدس. این اثر سه‌جلدی گویای عشق او به دانش و اشراف عمیق او به بعد دینی تاریخ انسان است.

الیاده در جلد اول از سه‌گانه «تاریخ اندیشه های دینی» با عنوان «از عصر حجر تا اسرار الئوسیس» همه ادیان را در دوره اساطیر روایی بررسی کرده که شامل کیهان‌زایی‌ها، آفرینش انسان و جهان جانوری و گیاهی مبتنی بر الگوهای حیات و شیوه معیشت اوست. نویسنده در جلد دوم با عنوان «از گوتمه بودا تا پیروزی مسیحیت» به قواعد دینی، تحویل فزاینده الهیات و فلسفه آنها پرداخته است؛ و اینکه چگونه بعد از پیامبران و در جریان تحولات تاریخی، اصول دینی نیز دچار تغییرات – گاه بنیادی – شدند.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

تاریخ اندیشه های دینی 3 ؛ از محمد (ص) تا عصر اصلاحات

  • 680,000ریال
  • 610,000ریال

برچسب ها: میرچا الیاده, بهزاد سالکی, تاریخ ادیان, جامعه شناسی ادیان, مسیحیت, بودیسم, فلسفه دین, اسلام, جامعه شناسی اسلام, کتاب تاریخ اندیشه های دینی 3 ؛ از محمد (ص) تا عصر اصلاحات

google-site-verification: google3f7c2c2bf3754fb6.html