كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
تاریخ اندیشه های دینی ؛ از گوتاما بودا تا پیروزی مسیحیت

تاریخ اندیشه های دینی 

نویسنده: میرچا الیاده
مترجم: مانی صالحی علامه
ناشر: نیلوفر
زبان کتاب: فارسی - انگلیسی
تعداد صفحه: 765
اندازه کتاب: وزیری گالینگور روکشدار - سال انتشار: 1395 - دوره چاپ: 1


مروری بر کتاب

جلد دوم ؛ از گوتاما بودا تا پیروزی مسیحیت

برای مورخ ادیان، هر جلوه و تجلی ای از امر قدسی با اهمیت است: هر مناسک، هر اسطوره، هر باور یا تجسم الوهی، انعکاسی از تجربه امرقدسی و بنابراین تلویحا بیانگر مفاهیم هستی، معنا و حقیقت است.امر قدسی عنصری در ساختار آگاهی است و نه مرحله ای در تاریخ آگاهی، کتاب حاضر از دیدگاهی متفاوت نوشته شده است. از یک سو تجلی های امر قدسی را به ترتیب زمانی تحلیل کرده ام (اما توجه داشته باشیم که نباید عصر یک مفهوم دینی را با تاریخ کهن ترین سندی که آن را ثبت کرده، اشتباه بگیریم!)

از سوی دیگر و تا جایی که اسناد امکانش را میدهد بر مراحل حساس و نقاط عطف عمیق و بیش از همهب ر زمان های خلاق در سنت های مختلف تاکید کرده ام. در یک کلام، کوشیده ام تا نوشته های عمده در تاریخ باورها و اندیشه های دینی را توضیح دهم.

یرچاد الیاده اسطوره‌شناس و دین­‌پژوه نامدار رومانیایی است از دیگر آثار این نویسنده شمنیزم، تصاویر و نمادها، ثنویت و یگانگی اسطوره و واقعیت، هنر اسرار‌آمیز و .... می­‌باشد. ترجمه کتاب تاریخ اندیشه‌­های دینی 2  از گوتمه بودا تا پیروزی مسیحیت این دین­‌پژوه نامدار توسط بهزاد سالکی انجام پذیرفت.

تاریخ اندیشه­‌های دینی را میراث بزرگ میرچا الیاده و منبعی ضروری برای نسل­‌های آینده می‌­دانند؛ میراث و منبعی برای تجدید نظر مستمر در رابطه ما با امر مقدس. این اثر سه جلدی، گویای عشق او به دانش و اشراف عمیق او به بعد دینی تاریخ انسان است.

کمتر اندیشمندی با این میزان دانش و معرفت، در عرضه علم و شناخت خود، چنین سخاوتمند و با وجدان بوده است. الیاده در جلد دوم این مجموعه، به قواعد دینی، تحول فزاینده الهیات و فلسفه آن­ها پرداخته است؛ و این­که چگونه بعد از پیامبران و در جریان تحولات تاریخی، اصول دینی نیز دچار تغییرات- گاه بنیادی- شدند.

فهرست

ادیان چین باستان
آیین برهمنی و هندوئیسم: نخستین فلسفه­‌ها و روش­‌های رستگاری
بودا و معاصرانش
پیام بودا: از وحشت بازگشت ابدی تا سعادت ذات وصف­‌ناپذیر
دین رومی: از خاستگاه­‌های آن تا تعقیب با کانال­‌ها (حدود 186)
سلت­ها، ژرمن­ها، تراس­ها، و گتاها
اورافئوس، فیثاغورس، و آخرت‌­شناسی جدید
تاریخ بودیسم از مها کاشیاپا ناگار جونا. آئین جین پس از مهاویرا
تلفیق هندویی: مهابهاراتا و بهگو گیتا
ابتلائات سخت یهودیت: از مکاشفه تا تجلیل تورات
تلفیق و خلاقیت در دوره هلنی: وعده رستگاران
تلفیق جدید ایرانی
تولد مسیحیت
شرک، مسیحیت و معرفت باطنی در دوره امپراتوری
افول خدایان

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

تاریخ اندیشه های دینی ؛ از گوتاما بودا تا پیروزی مسیحیت

  • ناشر: نیلوفر
  • کد کتاب: 97528 - 73/6
  • موجودی: در انبار
  • 650,000ریال
  • 590,000ریال

برچسب ها: میرچا الیاده, مانی صالحی علامه, تاریخ ادیان, جامعه شناسی ادیان, مسیحیت, بودیسم, فلسفه دین, کتاب تاریخ اندیشه های دینی ؛ از گوتاما بودا تا پیروزی مسیحیت