منو
سبد خرید

تاریخ امپراطوری عثمانی ، پنج جلدی

تاریخ امپراطوری عثمانی ، پنج جلدی
-12 %
تاریخ امپراطوری عثمانی ، پنج جلدی
5,750,000 ریال
6,500,000 ریال
  • موجودی: موجود
  • مدل: 115106 - 23/4
  • وزن: 4.00kg

تاریخ امپراطوری عثمانی

نویسنده: یوزف هامرپور گشتال
مترجم: میرزا زکی علی آبادی - جمشید کیان فر
ناشر: اساطیر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 4166
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1387 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

پنج جلدی

امپراتوری عثمانی یک قدرت سیاسی امپراتوری بود که از ۱۲۹۹ تا ۱۹۲۲ میلادی در منطقه مدیترانه حکومت می‌کرد. این امپراتوری در اوج قدرت خود (قرن ۱۶ میلادی) مناطق آسیای کوچک، اکثر خاورمیانه، قسمت‌هایی از شمال آفریقا، قسمت جنوب شرقی اروپا تا قفقاز را شامل می‌شد. قلمرو رسمی حکومت عثمانی در اوج قدرت به ۵/۶ میلیون کیلومتر مربع می‌رسید.

مورخین مرگ سلیمان قانونی (۲۰ صفر ۹۷۴ ق./ ۵ سپتامبر ۱۵۶۶ م.) را نقطه عطفی در تاریخ عثمانی و سرآغاز فرایند انحطاط تدر یجی این دولت می‌دانند. در واقع، این انحطاط هر چند در اواخر سده شانزدهم میلادی، پس از مرگ سلیمان، رخ نمود و در نیمه اول سده هفدهم شتاب گرفت، ولی بنیانها ی اجتماعی آن در دوران حکومت سلیمان و در اوج شکوه دولت عثمانی تکوین یافت.

سیر افول مداوم دولت عثمانی مقارن و همپیوند با سیر ظهور و اعتلای روزافزون تمدن جدیدی است که در اروپای غربی سربرکشید. این دو تحول مواز ی بخش مهمی از فرایند عظیمی را شکل داد که سرنوشت بشر یت را در طول سده‌های اخیر رقم زد و سرانجام در اوایل سده بیستم میلادی جغرافیای سیاسی کنونی جهان را پدید آورد.

دولت عثمانی یکی از پایدارترین دولت های مسلمان است که بیش از شش قرن، در صحنه سیاست اسلامی، در جهت ایجاد اتحاد داخلی میان سرزمین های اسلامی، و دفاع از آنها در برابر دولت های اروپایی، ایفای نقش کرد.

اهمیت این دولت در جهان اسلام، به ویژه در تاریخ دوره اخیر اسلامی، بر هیچ کس پوشیده نیست.
وسعت جغرافیایی، نیروی نظامی گسترده، فتوحات بزرگ، آثار تاریخی جاوید، همراه با عمری دراز که کمتر سابقه ای در تاریخ دولت های اسلامی و حتی غیر اسلامی دارد، عظمتی به آن بخشیده است که دوست و دشمن به آن اعتراف دارند.

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
بد خوب