كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
تاریخ اصفهان

تاریخ اصفهان

نویسنده: جلال الدین همایی - ماهدخت بانو همایی
ناشر: پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 450
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1375 - دوره چاپ: 1 

کمیاب - کیفیت : نو


مروری بر کتاب 

مصور - مجلد هنر و هنرمندان

ابنیه و عمارات

پرداختن به تاریخ اصفهان،به عنوان‌ بزرگترین و معروفترین کانون علوم و معارف اسلامی در ایران و یکی از مهم‌ترین مراکز اندیشه و هنر در اسلام‌ و مشرق زمین،بی‌شک از محققی‌ موفق و جامع الاطراف چون مرحوم‌ استاد همایی ساخته بود.این مهم، آن‌چنان که خود استاد نیز بدان اشاره‌ کرده‌اند،کار یک یا چند نفر نیست، بلکه بر عهدهء فرزندان پاکزاد این مرز و بوم است.

با این همه تاریخ اصفهان‌ حاصل پنجاه سال تلاش طاقت‌سوز و مطالعات پی‌درپی و گاه متناوب‌ مرحوم استاد همایی در زمینهء فرهنگ، تاریخ و رجال اصفهان است.او خود نوشته است:اندازهء رنج و مشقتی که تا امروز بر سر این منظور متحمل شده‌ام،دفتری جداگانه می‌خواهد.

حال شبهای مرا همچو منی داند و بس‌ تو چه دانی که شب سوختگان چون‌ گذرد برای خواندن یک کتیبه و کشف یک‌ سنگ لوح تاریخی،بسی راهها پیموده، آفتاب و گرد و خاک‌ها خورده، بقعه‌های مخروبه را با دست و آستین‌ رفته و روزها بر این منوال زحمت‌ کشیده‌ام تا اثری تاریخی،کشف کرده، نتیجه را برای خوانندگان در دفاتر ثبت‌ نموده‌ام... 

این کتاب،بخشی از کتاب ارجمند تاریخ اصفهان،تألیف جاودان یاد مرحوم استاد جلال الدین همایی است. در صفحات این کتاب می‌توان علاوه‌ بر نکات تاریخی و جغرافیایی و ادبی‌ فراوان،با زندگی‌نامه و احوال نزدیک‌ به 053 تن از مشاهیر اهل هنر سرزمین‌ هنرپرور اصفهان آشنا شد.این اثر در عین حال حاوی نکاتی از خاطرات‌ مؤلف عالی‌قدر آن است که می‌تواند در شناخت زندگی و اندیشه‌های ایشان‌ سودمند افتد. استاد همایی سال‌ها پیش نوشته‌ بود:

کتبی که درباره تاریخ اصفهان،از قدیم تاکنون،نوشته شده،قسمت‌ عمده،از میان رفته و به دست ما نرسیده‌ و آنچه در دسترس است،به حدی‌ ناقص و مغشوش است که نه مورد اعتماد تواند بود و نه یکی از هزار... حوائج یک نفر محقق کنجکاو را برآورده تواند ساخت.

باری من،به توفیق الهی راهی در پیش‌گرفته و مطالبی یادداشت می‌کنم، باشد که این یادداشتها برای آیندگان‌ سرمایهء کاری باشد و دیگران،از پس‌ من دنبالهء کار را بگیرند و آن را به جایی‌ برسانند... 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

تاریخ اصفهان

  • 0ریال

برچسب ها: جلال الدین همایی, ماهدخت بانو همایی, اصفهان, تاریخ هنر ایران, صنایع دستی, آثار باستانی ایران, معماری ایران, تاریخ هنری ایران, تاریخ اصفهان, کتاب های نایاب, آثار تاریخ اصفهان, کتاب تاریخ اصفهان ؛ مجلد هنر و هنرمندان