كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
تاریخ اسماعیلیه یا هدایه المومنین الطالبین

تاریخ اسماعیلیه

نویسنده: محمد بن زین العابدین خراسانی فدائی
تصحیح : الکساندر سیمیونوف

ناشر: اساطیر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 220
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1362 - دوره چاپ: 1

کمیاب  - کیفیت : عالی ~ درحد نو

 

مروری بر کتاب

هدایه المومنین الطالبین

این کتاب که تاکنون فقط یک نسخه از آن بدست آمده است منبع بسیار گرانبهائی از جهت تاریخ اسماعیلیه است . این کتاب محتوی اطلاعاتی است که نویسنده از برخی تالیفات تاریخی که به مرور از بین رفته است اخذ نموده است . این کتاب در اواخر قرن نوزدهم در بمبئی توسط یکی از نزدیکان پیشوای اسماعیلی یعنی آقاخان سوم نوشته شده است .

سیمونوف اظهار میکند که کتاب فدائی برای اهل فرقه و احتمالا فقط برای رهبران فرقه اسماعیلیه که آشنا به زبان فارسی هستند نوشته شده . در واقع فدائی در این کتاب تعلیمات مذهبی و تاریخ فرقه را جای داد تا کلیه اطلاعات ضروری درباره فرقه را در دسترس آقاخان و نزدیکانش قرار دهد و آنها بتوانند در مباحثات استدلال های مختلف مذهبی و تاریخی را به کار برند . چنین بر می آید که فدائی برای نوشتن این کتاب از کتابخانه غنی آقاخان در شهر پونه که تقریبا هیچ کس را بدان دسترس نیست و محتوی کتب بسیار خطی و نایاب از دورانهای مختلف است استفاده کرده و همچنین در بسیاری از موارد نویسنده به سنن شفاهی که در نزد رهبران فرقه باقیمانده است تکیه نموده است .

جهان بینی اسماعیلیان ریشه گرفته از گنوسیزم و بر پایه اندیشه های کهن هند و ایرانی و پس از آن اسلام می باشد .محور اساسی آن بر پایه لزوم فرمانبری از شاه دارنده فره ایزدی استوار است . ریشه اندیشه فره ایزدی به آغاز سده سوم میلادی بازمی گردد .
دولت ساسانی برای استوارکردن پایه های توان دولتی خود بر ویرانه های حکومت نیمه دموکرات اشکانی ، دارنده شبه مجلس سنا ، در اندیشه یافتن گونه ای سانترالیزم پایدارسیاسی شد .

ساسانیان دست به گسترش این جهان بینی فلسفی اجتماعی زدند ، که پس از اسلام نیز در اندیشه بسیاری از فیلسوفان ایرانی همچون فارابی دیده می شود ، این تئوری هرگونه اجتماعی را به صورت یک هرم در نظر می گیرد ، که قاعده آن مردم بی نوا و کم سواد که بیشترین شمارگان را دارا هستند ، به ترتیب هرچه باسوادتر و داناتر و داراتر شود درمرتبت بالاتری جای می گیرد .

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

تاریخ اسماعیلیه یا هدایه المومنین الطالبین

  • ناشر: اساطیر
  • کد کتاب: 100721 - 105/2
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: محمد بن زین العابدین خراسانی فدائی, الکساندر سیمیونوف, اسلام در ایران, فرق اسلام, اسماعیلیان, حسن صباح, تاریخ اسماعیلیه, کتاب تاریخ اسماعیلیه