كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
تاریخ اسلام عرصه دگراندیشی و گفتگو

تاریخ اسلام عرصه دگراندیشی و گفتگو

نویسنده: عبدالمجید معادیخواه
ناشر: ذره
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 997
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1377 - دوره چاپ: 1

 کمیاب - کیفیت : در حد نو

 

مروری بر کتاب

تاریخ تحلیلی حوادث مربوط به دوران امامت امام حسن و امام حسین (ع) و جنگ‏ها و وقایع دهشتناکی است که منجر به صلح امام حسن و شهادت حسین بن علی (ع) گردید. نویسنده با رویکردی تحلیلی به بررسی همه گزارش‏ها و مدارک می‏ پردازد؛ آنها را با هم تطبیق می ‏دهد و تعارض‏ ها و پیامدهای هر روایت را بررسی می‏ کند. وی سپس با قلمی ‏روان مجموعه ای وسیع از جنایات, توطئه ها, ترفندها و سیاست‏ بازی‏ های معاویه برای مقابله با حکومت امام حسن را تحلیل نموده و نقش اشخاص گوناگون را در هر حادثه مشخص ساخته است.سپس مراحل حکومت معاویه و مشکلات وی در آن دوره ذکر شده است.

نویسنده در جای‌جای کتاب به نکته‌هایی اشاره دارد که گویای انطباق سنت پیامبر و سیره‌ی علوی با گفتمان غالب امروز در تمدن جهانی، یعنی مردم‌سالاری است. نویسنده هم‌چنین به بررسی فضای عراق و یا شبه‌جزیره‌ی عربستان محدود نشده و به وضعیت دیگر سرزمین‌های اسلامی هم‌چون شام، خراسان مصر و... نیز در آن برهه از تاریخ اسلام توجه دارد. بیعت مردم با امام حسن (ع) آغازگر مطالب کتاب است که تا پایان حکومت معاویه ادامه دارد.

افزون بر رخدادهای تاریخی، جریان‌ها و نحله‌های فکری و عقیدتی چون خوارج و معتزله و نقش آن‌ها در تحولات عصر مورد نظر از دیگر مطالب کتاب به شمار می‌رود. هم‌چنین می‌توان به چالش‌های روزگار معاویه، جنگ قدرت میان قریشی‌ها، مهاجرت‌ها و... اشاره کرد.

فهرست

بیعت مردم و پیامدهای آن
کوفه پس از فاجعه
داستان جنگ و پیمان صلح
هجرت سوم
یکه تازی معاویه
چالش‏ های روزگار معاویه
جنگ قدرت
سرنوشت زیاد

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

تاریخ اسلام عرصه دگراندیشی و گفتگو

  • ناشر: ذره
  • کد کتاب: 113247 - 110/2
  • موجودی: در انبار
  • 1,000,000ریال
  • 750,000ریال

برچسب ها: عبدالمجید معادیخواه, تاریخ شیعه, امام حسین, امام حسن, معاویه, تاریخ اسلام, فلسفه اسلامی, کتاب تاریخ اسلام عرصه دگراندیشی و گفتگو