کتاب تاریخ ارمنیان فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب تاریخ و جغرافیا انتشارات تاریخ ایران

تاریخ ارمنیان


مروی بر کتاب

تاریخ نگاری ارمنی دارای پیشینه ای بس طولانی است. پس از پیدایی حروف ارمنی در اوایل سده پنجم میلادی به دست مسروپ ماشتوتس قدیس که نیاز مبرم شرایط سیاسی – اقتصادی و اجتماعی حاکم بر ملت ارمنی در آن دوران بود ، ده ها اثر مذهبی و تاریخی ترجمه و نگارش یافتند و در همین سده بود که تاریخ نگاری مدون ارمنی پایه گذاری شد. نخستین اثر توسط کوریون شاگرد ماشتوتس  به نام زندگینامه ماشتوتس نگارش یافت که در آن نگارنده به بررسی زندگانی ماشتوتس و چگونگی پیدایی الفبای ارمنی و جریانهای تاریخی مربوط در ارمنستان می پردازد. آنگاه تاریخ ارمنیان اثر آگاتانگغوس (سده پنجم) نگاشته شد که نخستین کتاب با همین عنوان در ادب ارمنی به شمار می رود. سپس تاریخ نگاران و اندیشمندان دیگر چون پاوستوس بوزاند، یزنیک کغباتسی و یغیشه در سده یاد شده آثار خود را پدید آوردند.

موسی خورنی که در حدود سال ۴۱۰ چشم به جهان گشود و در سنین ۲۵-۲۰ سالگی نزد مسروپ ماشتوتس و جاثلیق ساهاک پارتو شاگردی کرد پس از کسب تحصیلات در اسکندریه و ادسا بسال ۴۴۰ م . به ارمنستان بازگشت و به درخواست ساهاک باگراتونی حاکم و مرزبان ارمنستان پیش از سال ۴۸۲ تاریخ ارمنیان خود را به پایان برد. یکی از وجوه تمایز اثر خورنی از آثار تاریخ نگاران پیش از او نخست این است که وی تاریخ ارمنی را از سپیده دم تاریخ (از دیدگاه او) تا عصر خود ارایه داده است ، دیگر آنکه او به اهمیت وقایع نگاری توجه خاصی معطوف داشته ، سوم آنکه او از منابع بسیار غنی و اکثر تاریخی موجود در زمان خود به زبانهای مختلف سود برده است ، در واقع با آثار خود تاریخ نگاری اصولی و علمی را در ادب ارمن پایه گذاری نمود و به حق پدر تاریخ نگاری ارمنی لقب یافت.

پدیدآوردنده
نویسندهموسی خورناتسی (موسی خورنی)
مترجمادیک باغداساریان
ناشرتاریخ ایران
وضعیت کتاب
وضع ظاهرینو
مشخصات
زبان کتابفارسی
تعداد صفحه437
اندازه و نوعرقعی
سال انتشار1397
دوره چاپ1

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

تاریخ ارمنیان

  • 500,000ریال
  • 450,000ریال

برچسب ها: موسی خورناتسی (موسی خورنی), ادیک باغداساریان, ارامنه, تاریخ ارامنه, ارمنستان, تاریخ ارمنستان, کتاب تاریخ ارمنیان