كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 كد 139902 با تخفيف پنج درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان خرداد ماه جاری تقديم مي گردد.
تاریخ ادبیات عرب

تاریخ ادبیات عرب

نویسنده: ج. م. عبدالجلیل
مترجم: آذرتاش آذرنوش
ناشر: امیر کبیر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 340
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1393 - دوره چاپ: 6

 

مروری بر کتاب

ادبیات عربی (ادب عربی) به متون نظم و نثری و عامیانه‌ای گفته می‌شوذ که به زبان عربی نگاشته یا سروده شده باشد. پیش از اسلام ادبیات عربی عمدتاً منحصر به اشعار قبیله‌ای بود که نوشته نمی‌شد و سینه به سینه نقل می‌شد تا اینکه با شکلگیری خط عربی و ظهور اسلام و توجه به فرهنگ و دانش، عصر رونق و شکوفایی آن آغاز شد.

بسیاری از آثار منظوم و منثور عربی از ایرانیان است و ادبیات عرب از فرهنگ ایرانی تأثیر بسیاری پذیرفته‌است و در عین حال بر زبان و ادبیات فارسی نیز بسیار تأثیرگذار بوده‌است

عرب‌ها قبل از اسلام و قبل از تدوین علوم ادبی، شعر و خطابه و سخن‌وری و نامه نویسی داشتند و چون ملکه لغت در طبیعت آنان وجود داشت، نیازی به علوم ادبی احساس نمی‌کردند. ولی نزول قرآن و احتیاج به فهم و تفسیر آن و نیز گسترش سریع ممالک اسلامی، باعث شد مسلمین، لزوم تدوین علوم ادبی را بیابند. چرا که اکثریت مسلمانان که از سرزمین‌های غیر عربی بودند، در قرائت قرآن به خطا می‌رفتند.

مورخان، عموماً اتفاق دارند که ابوالاسود دوئلی (م ۶۹ هـ .ق) علم نحو عرب را وضع کرده است. او خود نقل می‌کند که اصول علم نحو را از امام علی ـ علیه‌السّلام ـ فراگرفته است و هم او بود که بعدها علامات و حرکات را تعیین کرد. نیاز بیشتر مسلمانان غیر عرب، به فهم عربی، موجب شد که بیشتر اشخاصی که به تدوین علوم ادبی عرب پرداختند غیر عرب باشند.

شعرای عرب را به چهار رشته شعرای جاهلیت، شعرای مخضرمین، (از ظهور اسلام تا آخر بنی امیه)، شعرای مولدین در زمان عباسیان و بالاخره محدثین تقسیم کرده‌اند. دسته اخیر پس از انتشار فلسفه و کلام در عالم اسلام شکل گرفتند و لذا اشعار آنان رنگ و بوی جدلی و حکمی گرفته است. متبنی به معری و شریف رضی از شعرای معروف این گروه هستند.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

تاریخ ادبیات عرب

  • ناشر: امیر کبیر
  • کد کتاب: 108167 - 44/2
  • موجودی: در انبار
  • 250,000ریال

برچسب ها: ج. م. عبدالجلیل, آذرتاش آذرنوش, ادبیات عرب, تاریخ اعراب, شعر عربی, تاریخ ادبیات عرب, کتاب تاریخ ادبیات عرب