دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

تاریخ ادبیات روسی

تاریخ ادبیات روسی
درحال حاضر موجود نمی باشد
تاریخ ادبیات روسی
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 150982 - 36/3
  • وزن: 0.70kg
0 ریال

تاریخ ادبیات روسی

نویسنده: سعید نفیسی
ناشر: توس
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 407
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1367 - دوره چاپ: 2

 

مروری بر کتاب

تا پایان دوره پیش از انقلاب

امروز در جهان ادب پیوند ادبیات ملل مختلف با یک دیگر روز بروز استوارتر و ضروری‌تر می‌شود زیرا که تمدن جدید با شتاب هرچه تمامتر کشورهای جهان را به یکدیگر نزدیک می‌کند و می‌توان گفت اندیشۀ آدمی‌زادگان درتمدن امروز در آسمان‌ها موج می‌زند و بسرعت برق از این کران به آن کران می‌رود.

درین میان مللی که همسایۀ یکدیگرند و به‌همین مناسبت از افکار یکدیگر آگاه ترند بیشتر نیازمند از آثار ادبی هم با خبر شوند و کامیاب گردند. به همین جهت در زمان‌های اخیر توجه خوانندگان و جویندگان ایرانی به ادبیات روسی که شامل این جهات اساسیست بیشتر شده است و به‌حق می‌بایست کتابی درین زمینه به زبان  فارسی انتشار یابد و این کتاب برای ادای این مقصود فراهم شده است. درین کتاب بحث در پایان دوره پیش از انقلاب به پایان می‌رسد.

تاریخ ادبیات روس کتابیست پیرامون شناخت رجال ادبی و فرهنگ روسیه تا پیش ا ز انقلاب سوسیالیستی آن کشور شخصیتهای ادبی روسیه به فراخور تاثیرشان در فرهنگ و ادبیات روسیه و جهان ، صفحاتی را به خود اختصاص داده اند.

چهارده فصل کتاب آنگونه نیست که نتوان در یکدیگر ادغامشان کرد ، فی المثل چهار فصل کتاب ویژه معرفی پوشکین ، شاعر نیمه اول قرن نوزدهم است . در فصلهای اولیه کتاب ، به تاریخ اجتماعی ، جغرافیائی و زبان مردم روسیه ، نخستین آفریده های ادبی ، تحلیلی شعرها، داستانها و تئاترهای عامیانه ، پرداخته شده است.

در فصلهای سه و چهار ، اوضاع واحوال فرهنگ و کتاب نویسی را قبل و بعد از سلطنت پطر کبیر ، میخوانیم ، آثار نویسندگان بزرگ این دوره و روح حاکم بر جوامع و انجمنهای ادبی ، بررسی میشود و ادبیات رومانتیک تا زمان پوشکین ، پی گیری میشود. پوشکین ، و بعد از او را معرفی می کند و در سه فصل به خود پوشکین ، زندگی شخصی او ، تبعیدهایش ، شاهکارهای ادبی او ، مقام ادبی پوشکین در ادبیات روس ، پیروان پوشکین ، افکار تند و انتقادی او و ... میپردازد.

در بررسی و تحلیل نویسندگان قرن نوزدهم ، مولف بحق ، بیشتر هم خود را صرف توضیح آثار و افکار سه تن از پیامبران ادبیات جهان یعنی داستایوسکی ، لوتالستوی وآنتون چخوف ، میکند.

سبک تاریخ نگاری مولف درباره نویسندگان و شاعران این کتاب ، چنین است که ابتدا زندگی خانوادگی هنرمند و اینکه متعلق به چه طبقه ایست ( اشراف یا متوسط یا کارگر یا ...) بیان میشود، حدود تحصیلات هنرمندرا مشخص کرده و علت گرایشش به ادبیات و نخستین جرقه های ادبی را در وی را بررسی میکند.

از سختیها ، فشارها، تبعیدها و زندانها ( که از زندگی نویسندگان روسیه ، دور نمیشدند و جزو لاینفک آن بوده اند ) سخن به میان می آورد و در نهایت به تشریح اثار و افکار و ذکر شاهکارهای هنرمند می پردازد.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات