منو
سبد خرید

تاریخ ادبیات روسی

تاریخ ادبیات روسی
تاریخ ادبیات روسی
تاریخ ادبیات روسی
تاریخ ادبیات روسی
تاریخ ادبیات روسی
200,000 ریال
  • موجودی: موجود
  • مدل: 110248 - 106/4
  • وزن: 0.90kg

تاریخ ادبیات روسی

نویسنده: سعید نفیسی
ناشر: توس
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 407
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1367 - دوره چاپ: 2

کیفیت : در حد نو ~ نو

 

مروری بر کتاب

تا پایان دوره پیش از انقلاب

تاریخ ادبیات روس کتابیست پیرامون شناخت رجال ادبی و فرهنگ روسیه تا پیش ا ز انقلاب سوسیالیستی آن کشور شخصیتهای ادبی روسیه به فراخور تاثیرشان در فرهنگ و ادبیات روسیه و جهان ، صفحاتی را به خود اختصاص داده اند.

چهارده فصل کتاب آنگونه نیست که نتوان در یکدیگر ادغامشان کرد ، فی المثل چهار فصل کتاب ویژه معرفی پوشکین ، شاعر نیمه اول قرن نوزدهم است . در فصلهای اولیه کتاب ، به تاریخ اجتماعی ، جغرافیائی و زبان مردم روسیه ، نخستین آفریده های ادبی ، تحلیلی شعرها، داستانها و تئاترهای عامیانه ، پرداخته شده است.

در فصلهای سه و چهار ، اوضاع واحوال فرهنگ و کتاب نویسی را قبل و بعد از سلطنت پطر کبیر ، میخوانیم ، آثار نویسندگان بزرگ این دوره و روح حاکم بر جوامع و انجمنهای ادبی ، بررسی میشود و ادبیات رومانتیک تا زمان پوشکین ، پی گیری میشود. پوشکین ، و بعد از او را معرفی می کند و در سه فصل به خود پوشکین ، زندگی شخصی او ، تبعیدهایش ، شاهکارهای ادبی او ، مقام ادبی پوشکین در ادبیات روس ، پیروان پوشکین ، افکار تند و انتقادی او و ... میپردازد.

در بررسی و تحلیل نویسندگان قرن نوزدهم ، مولف بحق ، بیشتر هم خود را صرف توضیح آثار و افکار سه تن از پیامبران ادبیات جهان یعنی داستایوسکی ، لوتالستوی وآنتون چخوف ، میکند.

سبک تاریخ نگاری مولف درباره نویسندگان و شاعران این کتاب ، چنین است که ابتدا زندگی خانوادگی هنرمند و اینکه متعلق به چه طبقه ایست ( اشراف یا متوسط یا کارگر یا ...) بیان میشود، حدود تحصیلات هنرمندرا مشخص کرده و علت گرایشش به ادبیات و نخستین جرقه های ادبی را در وی را بررسی میکند.
از سختیها ، فشارها، تبعیدها و زندانها ( که از زندگی نویسندگان روسیه ، دور نمیشدند و جزو لاینفک آن بوده اند ) سخن به میان می آورد و در نهایت به تشریح اثار و افکار و ذکر شاهکارهای هنرمند می پردازد.

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
بد خوب