کتاب تاریخ ادبیات داستانی ایران فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب مقالات،نقد،زندگینامه انتشارات سخن

تاریخ ادبیات داستانی ایران

نویسنده: حسن میرعابدینی
ناشر: سخن
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 672
اندازه کتاب: رقعی سلفون - سال انتشار: 1392 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب 
 

این کتاب به تاریخ ادبیات داستان‌نویسی در ایران می‌پردازد که شروعش از عصر بیداری در مشروطه است و این‌ را که چه نویسندگان، چه جریان‌ها و چه موضوعاتی مطرح بوده‌اند، معرفی می‌کند و از لحاظ فرم و محتوا آثار را بررسی می‌کند.پوند تحول ادبیات معاصر ایران ، بارها ، به علتهای گوناگون اجتماعی – فرهنگی ، قطع شده و پس از یک دوره فترت با دیگر با حرکتی تازه آغاز شده است . برای ارائه گزارشی به هم پیوسته از این تاریخ گسسته صد ساله ، نویسندگان را در سه نسل می توان دسته بندی کرد : پیشگامان ، نسل میانه ، نوخیزان ، آنچه ادبیات هر نسل را متفاوت با ادبیات نسل پیش می کند تغییر نحوه نگاه به زندگی و طرز تلقی از وظیفه ادبیات است . رد این تغییرات را می توان در رمانها و مجموعه داستانهای یک قرن اخیر از 1274 توا 1377 ش دنبال کرد .​

بحث رمان نویسی در ایران اول بار به سال 1250 ش در نامه میرزا فتحعلی آخوندزاده به میرزا آقا تبریزی مطرح شد . او « فن رمان را متضمن فواید ملت و مرغوب طبایع خوانندگان » دانسته بود و به دو ویژگی رمان ، آموزندگی و سرگرم کنندگی ، اشاره کرده بود آن گاه مترجمان نخستین رمانهای اروپایی در عصر قاجار در مقدمه هایی که بر ترجمه های خود نوشتند ، کوشیدند تا با تعریف نوع ادبی جدید رمامن آن را به نظام ادبی ایران وارد کنند . ترجمه داستان تاریخی – انتقادی آخوندزاده ( 1191 – 1257 ش ) موسوم به ستارگان فریب خورده حکایت یوسف شاه در 1253 ش فارسی منتشر شد .

نویسنده از ورای داستانی که در عصر صفوی رخ می دهد ، خرافه پرستی ، بی قانونی و ستم چیره بر ایران عصر قاجار را توصیف می کند و راه چاره را در تشکیل « مجلس مشورتی » ازدانایان ملت می داند. اما هنوز شرایط برای آفرینش این نحوه بیان جدید ادبی ایران فراهم نشده بود و رمان در حد یک اندیشه وجود داشت. دو دهه گذشت ، تا اینکه در 1274 ش حاج زین العابدین مراغه ای ( 1218 – 1290 ش ) تاجر مشروطه خواه مقیم استانبول نخستین شبه رمان فارسی را با نام سیاحتنامه ابراهیم بیک نوشت . تجسم واقع گرایانه زندگی ایرانیان میهن پرستی عمیق و انتقاد از همه جوانب جامعه ایرانی ، جلد اول این رمان سه جلدی را به صورت نمونه گویایی از واقع گرایی پرشور در دوره مشروطه در آورده است .

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

تاریخ ادبیات داستانی ایران

  • ناشر: سخن
  • کد کتاب: 29479
  • موجودی: در انبار
  • 325,000ریال
  • 295,000ریال

برچسب ها: حسن میرعابدینی, نقد ادبی, نویسندگان ایران, نویسندگی, تاریخ ادبیات ایران