دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

تاریخ ادبیات ایران ؛ از قدیمیترین عصر تاریخی تا عصر حاضر ؛ دو جلد در یک مجلد

تاریخ ادبیات ایران

نویسنده: جلال الدین همایی
ناشر: فروغی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 580
اندازه کتاب: وزیری سلفون - سال انتشار: 1355 - دوره چاپ:

کمیاب - کیفیت : درحد نو

 

مروری بر کتاب 

مشتمل بر تاریخ ادبیات ایران از ازمنه قدیم تاریخی تا حمله مغول

ایرانیان تاریخ ادبیات نویسی به معنای نوین آن را در سده اخیر و به دنبال کار‌های اروپاییان بویژه ادوارد براون آغاز کردند. در این زمینه، نخست باید از کتاب تاریخ ادبیات فارسی محمدحسین خان فروغی (ذکاءالملک) یاد کرد که برای تدریس در مدرسه سیاسی سابق تألیف شد و پس از فوت مؤلف به اهتمام فرزندانش در ۱۳۳۵ در تهران چاپ شد. 

نوشتن تاریخ ادبیات فارسی برای تدریس در مدرسه‌‌ها و دانشسرا‌ها بعد‌ها دنبال شد که از آن میان از آثار صادق رضازاده شفق، بدیع الزمان فروزانفر و جلال الدین همایی باید یاد کرد. تاریخ ادبیات نویسی در قلمرو فارسی تاجیکی را نیز خاورشناسان روس و تاجیک هم زمان ادامه دادند. 

در این کتاب یک دوره کامل تاریخ ادبیات ایران و شرح حال شعرا و دانشمندان برجسته به صورت فشرده درج شده بدون اینکه از تذکر نکات مهم و اساسی غفلت شده باشد. کتاب شامل سه قسمت است: تاریخ ادبیات ایران از قدیم‌ترین ازمنۀ پیش از اسلام تا قرن پنجم؛ تاریخ ادبیات ایران از قرن پنجم هجری تا قرن نهم و تاریخ ادبیات ایران از قرن نهم تا اواخر قرن سیزدهم. هر یک از مجلدات مقدمه‌ای تاریخی دارد و سپس تاریخ ادبی آغاز می‌شود. شرح حال شعرا و دانشمندان به نسبت اهمیت و مقامی که در تاریخ ادب و فرهنگ دارند و نیز نیازی که به تفصیل و توضیح بیشتر بوده و نیز درخور اطلاعی که از زندگی آنها در دست بوده از چند سطر تا چند صفحه تدوین شده و در انتخاب اشعار منتهای سلیقه و ذوق به کار رفته است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات