تاریخ ادبیات ایران ؛ خلاصه مجلد اول و دوم

تاریخ ادبیات ایران

نویسنده: ذبیح الله صفا
ناشر: جاجرمی - شرکت سهامی کتابهای جیبی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 428
اندازه کتاب: پالتویی - سال انتشار: 1377 ~ 1362

کیفیت : عالی

 

مروری بر کتاب

تاریخ ادبیات فارسی به شیوه متداول در اروپا و به صورت تحقیقی و مبسوط را در واقع ذبیح الله صفا استاد دانشگاه تهران آغاز کرد. کتاب با آنکه ظرف مدتی افزون از چهل سال فراهم آمده از طرحی تقریبا واحد پیروی کرده است به این ترتیب که مؤلف در هر مجلد پیش از ذکر سرگذشت شاعران و نویسندگان هر دوره و نمونه آثار آنان برای آشنا شدن خواننده با اوضاع و احوال آن دوره فصولی را به اوضاع سیاسی و اجتماعی وضع علوم و دانش‌ها و همچنین مباحث عمده دینی و کلامی هر دوره اختصاص داده و آن گاه پس از پرداختن به وضع کلی ادبیات و علوم ادبی در دو بخش جداگانه به معرفی شاعران و نویسندگان نامدار هر دوره و بحث از زندگانی و آثار و افکار و نمونه اشعار و نوشته‌های آنان پرداخته است.

وجود این فصل‌های بنیادین تا حد زیادی خواننده را برای فهم اشعار و اندیشه و سبک شاعری و نویسندگی صاحبان ترجمه آماده می‌کند. اهتمام نویسنده برای بارور کردن فصول مقدماتی کتاب مجموعه کار او را به مرز یک دوره تاریخ تمدن و فرهنگ و ادب ایرانی نزدیک کرده است اما همین خصیصه ــ که موجب افزایش قابل ملاحظه حجم کتاب شده ــ بعدها در نظر برخی زاید و نقیصه کار وی و موجب ملالت به حساب آمده است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

تاریخ ادبیات ایران ؛ خلاصه مجلد اول و دوم

  • ناشر: فردوسی
  • کد کتاب: 96695 - 108/1
  • موجودی: در انبار
  • 130,000ریال
  • 95,000ریال

برچسب ها: ذبیح الله صفا, تاریخ ادبیات فارسی, تاریخ ادبیات ایران, ادبیات ایران, کتاب تاریخ ادبیات ایران ؛ خلاصه مجلد اول و دوم