دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

تاریخ ادبیات انگلیس ؛ از سده چهارم تا هیجدهم میلادی

تاریخ ادبیات انگلیس ؛ از سده چهارم تا هیجدهم میلادی
درحال حاضر موجود نمی باشد
تاریخ ادبیات انگلیس ؛ از سده چهارم تا هیجدهم میلادی
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 161061 - 113/6
  • وزن: 1.00kg
0 ریال

تاریخ ادبیات انگلیس

نویسنده: لطفعلی صورتگر
ناشر: امیر کبیر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 515
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1373 - دوره چاپ: 2

کمیاب - کیفیت : نو ؛ لبه کتاب سائیدگی مختصری دارد

 

مروری بر کتاب 

از سده چهارم تا هیجدهم میلادی

در این خدمت ادبی سه مقصود اساسی مورد تعقیب نگارنده بوده است:
نخست تحقیق در کیفیت تطور ادبیات و بحث در عقاید و آداب و افکار مختلفی است که در تمادی قرون در انگلستان بوجود آمده.دو شرح احوال گویندگان انگلیسی و بحث انتقادی در آثار فکری و مطالعه سبک ها و طرزبیان رو روش نظمی و نثری آنهاست.سوم ترجمه قطعاتی است که نمونه روشن و زباندار افکار هر یک از نویسندگان باشد ....

ادبیات انگلیسی به مجموعه آثار ادبی گفته می‌شود که به زبان انگلیسی و توسط ادبایی که اهل سرزمین انگلستان و دیگر کشورهای جهان بوده‌اند سروده یا تصنیف شده‌است. گستردگی زبان انگلیسی باعث شده که ادبایی نظیر رابرت برنز اسکاتلندی، جیمز جویس ایرلندی، جوزف کنراد لهستانی، دیلن تامس ولزی، توماس پینچن آمریکایی، وی. اس. نایپل ترینیدادی و ولادیمیر ناباکوف روسی که همگی جزو بزرگترین ادبای زبان انگلیسی به شمار می‌روند دست به خلق آثاری به این زبان بزنند. ادبیات انگلیسی به تنوع گویش‌های سخنوران این زبان در اکناف جهان است؛ کشورهایی که تحت استعمار و اسکان بریتانیا قرار گرفتند. با وجود گوناگونی نویسندگان ادبیات انگلیسی آثار شاعر شهیر انگلستان، ویلیام شکسپیر همچنان به عنوان برترین سروده‌های خلق‌شده به این زبان در سراسر دنیای انگلیسی‌زبانان به شمار می‌رود.

ادبیات انگلیسی باستان یا ادبیات آنگلوساکسون شامل ادبیات مکتوب به زبان انگلیسی باستان در دوره‌ای است که ساکسون‌ها و دیگر قبایل ژرمن مثل جوت‌ها و آنگل‌ها پس از عقب‌نشینی رومیان در خاک انگلستان سکنی گزیدند. این ادبیات با ورود نورمن‌ها در سال ۱۰۶۶ پایان یافت. این آثار شامل ژانرهایی همچون شعر حماسی، تذکرهٔ اولیاء و بزرگان، اوعاظ مذهبی، ترجمه‌های کتاب مقدس، آثار حقوقی، شرح وقایع، چیستان و دیگر آثار می‌شود. به طور کلی در حدود ۴۰۰ نسخه خطی از این دوره باقی‌مانده است.

در سده ۱۲ میلادی گونهٔ نوینی از زبان انگلیسی که امروزه آن را با نام انگلیسی میانه می‌شناسیم در بین مردم رشد یافت. این نخستین گونه از ادبیات انگلیسی است که برای خوانندگان و شنوندگان امروزی تا حدی قابل درک است. زبان انگلیسی میانه تا دهه ۱۴۷۰ میلادی دوام آورد تا این که استاندارد چنسری که زبان انگلیسی رایج درلندن بود گسترش یافت و صنعت چاپ این زبان را منظم ساخت. ترجمه‌های انجیل به انگلیسی میانه به خصوص انجیل ویکلیف (بین ۱۳۸۲ تا ۱۳۹۵) کمک زیادی کردند تا زبان انگلیسی به زبانی ادبی تبدیل شود.

سه دستهٔ اصلی ادبیات انگلیسی میانه عبارتند از: مذهبی، عشق درباری و آرتوری. بسیاری از منتقدین، پی‌یرز شخم‌زن اثر ویلیام لنگلند (حدوداً ۱۳۸۶-۱۳۳۲)، حکایت‌های کنتربری اثر جفری چاسر (حدوداً ۱۴۰۰-۱۳۴۳) و سر گوین و شوالیهٔ سبز را جزو نخستین آثار بزرگ زبان انگلیسی در قرون وسطی می‌دانند. پی‌یرز شخم‌زن جزو قدیمی‌ترین آثار به‌جا مانده‌ای است که به رابین هود، یاغی افسانه‌ای انگلیسی تلمیح دارد.


فهرست

بخش اول از قرن چهارم تا شانزدهم
بخش دوم : قرن شانزدهم و هفدهم

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات