دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

تاریخ اجتماعی ایران در عهد قاجاریه ؛ سفرنامه چارلز جیمز ویلس

تاریخ اجتماعی ایران در عهد قاجاریه ؛ سفرنامه چارلز جیمز ویلس
تاریخ اجتماعی ایران در عهد قاجاریه ؛ سفرنامه چارلز جیمز ویلس
درحال حاضر موجود نمی باشد
تاریخ اجتماعی ایران در عهد قاجاریه ؛ سفرنامه چارلز جیمز ویلس
تاریخ اجتماعی ایران در عهد قاجاریه ؛ سفرنامه چارلز جیمز ویلس

تاریخ اجتماعی ایران در عهد قاجاریه

نویسنده: چارلز جیمز ویلسن
مترجم : سید عبدالله
به اهتمام : مهرداد نیكنام ,جمشید دودانگه
ناشر: زرین
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 440
اندازه کتاب: وزیری گالینگور روکشدار - سال انتشار: 1363 - دوره چاپ : 1

کمیاب - کیفیت : نو ؛ لبه روکش کتاب سائیدگی دارد

 

مروری بر کتاب

تصاویر گلاسه

 سفرنامه چارلز جیمز ویلس

نویسنده کتاب دکتر چارلز جیمز ویلس متولد انگلستان است و نزدیک به پانزده سال در ایران عهد ناصری به کار طبابت اشتغال داشته است . این کتاب در باره اوضاع اجتماعی و اداری ایران در دوران سلطنت ناصرالدین شاه قاجار است ودر همان زمان به دستور ناصرالدین شاه توسط سید عبدالله ترجمه شده است . کتاب حاضر حاوی جالب ترین جنبه های زندگی ایرانیان است.

نویسنده به سبب توقف طولانی خود در ایران و بنا بر اقتضای شغل خود که پزشکی است توانسته است به نکاتی دست یابد که شاید دیگر نویسندگان اروپائی چنین امکانی برایشان فراهم نبوده است . این کتاب همچنین شامل تصاویر و نقاشی هائی از زندگی روزمره مردم آن دوره است که در نوع خود منحصر به فرد است .

نویسنده با بهره گیری از منابع دست اول و رسمی به جا مانده از عصر قاجاریه، به تحلیل وقایع تاریخی، علل و پیامدهای آن در حیات اجتماعی و سیاسی ایران در سطح داخلی و همچنین روابط بین المللی و نقش سایر کشورها از جمله روسیه، انگلستان و عثمانی بر گسترش آشفتگی سیاسی در این سرزمین در دروران قاجار پرداخته است.

از مهم ترین شاخصه های این اثر، مقایسه متون منابع دست اول و نقد عقلانی و استدلالی وقایعی است که به اشتباه مورد پذیرش عموم در حال حاضر قرار گرفته و منجر به درک نادرستی از عملکرد بنیان گذار قاجاریه گشته است.  مؤلف کوشیده است به شخصیت آقامحمدخان نگاهی بی طرفانه داشته باشد و در توضیح انگیزه تلاش های وی، فرض را بر حصول بر وحدت ارضی و فرمانروایی یکپارچه در ایران می گذارد.

همچنین نویسنده با تحلیل شرایط نامناسب حیات اجتماعی و اقتصادی عامه مردم در فاصله سقوط صفویه تا قدرت گیری آقامحمدخان که حاصل غارتگری خان ها و عدم وجود حکومت مرکزی بود، به بیان دلایل تاریخی وجود ویژگی های خاص رفتاری و گفتاری مردم ایران و تأثیرهای بلندمدت آن پرداخته و مخاطب را با جامعه شناسی تاریخی این مقطع آشنا می سازد.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات