منو
سبد خرید

تاریخ اجتماعی ایران ؛ در دوران پیش از تاریخ و آغاز تاریخ

تاریخ اجتماعی ایران ؛ در دوران پیش از تاریخ و آغاز تاریخ
-13 %
تاریخ اجتماعی ایران ؛ در دوران پیش از تاریخ و آغاز تاریخ
  • موجودی: موجود
  • مدل: 129452 - 105/8
  • وزن: 0.60kg
350,000 ریال
400,000 ریال

تاریخ اجتماعی ایران

نویسنده: سعید نفیسی
ناشر: اساطیر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 315
اندازه کتاب: رقعی گالینگور - سال انتشار: 1384 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب 

در دوران پیش از تاریخ و آغاز تاریخ

استاد سعید نفیسی (1274-1345 ه.ش)فرزانه مرد ادب ایران زمین که به راستی عاشق میهنش بود و مر پر بار خود را صرف هرچه بارورتر شدن فرهنگ و ادب ایرانی کرد،در واقع یکی از وارثان شایسته میراث عظیم و گرانقدر فرهنگی و ادبی گذشته این مرز و بوم و از بانیان استمرار و باقای آن در نسل های آینده است. او چهل سال تدریس کرد و پنجاه سال نوشت. 

پیش از مهاجرت آریایی ها به فلات ایران، اقوامی با تمدن‌های متفاوت در ایران می‌زیستند. سرزمین کنونی ایران بخشی بزرگی از یک واحد جغرافیایی بنام فلات ایران است، این واحد طبیعی با تنوع اقلیمی و زیستی خود دارای ویژگیهای بارزی است که در نتیجه آن وحدت فرهنگی ایران را سبب شده‌است، بی شک تمدن بشری مرهون نبوغ و خلاقیت مردمانی بوده‌است که سالیان دراز در این سرزمین زندگی کرده‌اند و در تعامل با جغرافیا و نظام طبیعی حاکم بر آن و در جریان روزگار، تاریخ فرهنگی وتمدن خود را آفریده‌اند.

هنگامی که سخن از تاریخ ایران می‌رود، باید به این نکته توجه داشت که آیا منظور تاریخ اقوام و مردمانی است که از آغاز تاریخ تا کنون در مرزهای سیاسی ایران امروزی زیسته‌اند یا تاریخ اقوام و مردمانی است که خود را به نحوی از انحاء ایرانی می‌خوانده‌اند و در جغرافیایی که دربرگیرندهٔ ایران امروز و سرزمین‌هایی که از دیدگاه تاریخی بخشی از ایران بزرگ (ایرانشهر) بوده‌است زیسته‌اند. گاه تاریخ ایران را از ورود آریایی‌ ها که نام ایران نیز از ایشان گرفته شده‌است، به فلات ایران آغاز می‌کنند. ولی این به این معنی نیست که فلات ایران تا پیش از ورود آریایی ها خالی از سکنه یا تمدن بوده‌است. پیش از ورود آریاییان به فلات ایران تمدنهای بسیار کهنی در این محل شکفته و پژمرده شده بودند و تعدادی نیز هنوز شکوفا بودند.

آریایی ها شعبهٔ وسیعى از نژاد سفید هستند که سرزمین اولیهٔ آنها احتمالاً از شمال دریاى سیاه و خزر تا حوالى رودهاى سیحون و جیحون بوده است. آنها بعدها بخشى به اروپا و دسته‌هائى به سمت ایران و هند حرکت کرده‌اند. در نتیجه به اقوام آسیائى و زبان آنها، هند و اروپائى گفته مى‌شود. آریائى‌ به معنى شریف است. آریائى‌های هند و ایران مدت‌ها با هم مى‌زیسته‌اند و پس از مدت‌ها از هم جدا شدند و تا قبل از جدا شدن، افسانه‌ها و سازمان اجتماعى و زبان مشترکى داشتند.

در کتاب های تاریخ ایران زمان آمدن آریایى‌ ها به ایران را برخى ۲۰۰۰ سال ق‌م و بعضى قرن ۱۴ ق‌م تا قرن ۶ ق‌م نوشته اند. آریایى‌ ها هنگامی که به فلات ایران رسیدند، در ابتدا مردمان بومى را قلع و قمع کردند ولى سپس آنها را به‌کار گرفتند. آریائى‌ها پس از ورود به ایران به طوایف مختلف تقسیم شدند که مهم‌ترین آنها مادها و پارت‌ها و پارس‌ها هستند. نام ایران از اسم آریایى‌ ها گرفته شده و به‌ معنى سرزمین آریایى است.

فهرست

مهد نژاد آریایی
راه مهاجرت
تمدن آریایی های هندی و ایرانی
آغاز مهاجرت
استقرار در ایران
نام نواحی ایران در اوستا
راه ورود به ایران امروز
طبقات مردم
تمدن شهرنشینی و چادر نشینی
طوایف اریایی ایران
تدوین داستانهای ملی
نخستین جامعه های ایرانی
نخستین عقاید دینی
زن در تمدن آریایی
طبقات اجتماعی
تمدن سیلک
مهر پرستی
و...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات