کاربران گرامی ؛
با توجه به اطلاعیه ستاد مبارزه با کرونا و تعطیلی ناشران ، کتاب هایی که در انبار شرکت موجود می باشد ( کتاب هایی که در کدشان علامت ممیز { / } وجود دارد )، به ترتیب تحویل پست خواهد شد و کتاب هایی که می بایست از انبار ناشران بدستمان برسد پس از شروع فعالیت مجدد ناشران ارسال خواهد شد
شاد و تندرست باشید
تاریخ آل سلجوق در آناطولی

تاریخ آل سلجوق در آناطولی

مصحح : نادره جلالی
ناشر: میراث مکتوب
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 160
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1377 - دوره چاپ: 1

کیفیت : نو ؛ نوشته تقدیمی دارد

 

مروری بر کتاب

تاریخ آل سلجوق در آناطولی، نوشته نویسنده‌ای ناشناخته (زنده در ۷۶۵ ه. ق)، تحقیق و تعلیق نادره جلالی می‌باشد.

این کتاب به فارسی نوشته شده و در باره تبار و خاست گاه دودمان سلجوقیان و آغاز پادشاهی آنان و فرمان روایی شان بر آسیای صغیر گزارش می‌دهد. زمان تالیف آن روشن نیست، اما شاید چند سال پیش از ۷۶۵ هجری قمری نوشته شده باشد. نویسنده خود درباره انگیزه تالیف این کتاب می‌گوید: «این کتاب مشتمل است بر تاریخ پادشاهان و سلجوقیان ماضی روم... به رسم مطالعه شاه و شاه زاده جهان... سلطان علاء الدین بن سلجوق...» .

نسخه خطی یگانه این کتاب، در کتاب خانه ملی پاریس وجود دارد، اما نامی از نویسنده در آن نیست. به گفته استاد مینوی، شاید مؤلف یا کاتب این اثر از اهل قونیه بوده باشد؛ زیرا خط او از گونه‌های خطهای کاتبانی است که برای خاندان جلال الدین رومی در آن جا به کتابت می‌پرداختند.

ترکان در اواخر سال‌های هزار میلادی به بعد، به سرزمین آناتولی آمدند. آناتولی در آن هنگام، از سرزمین‌های بیزانسیان (مسیحیت) به شمار می‌رفت. سلجوقیان به فرمان دهی آلپ ارسلان و سربازان وی، با بیزانسیان به فرمان دهی رمانسون دیوژن ()، در جایی به نام «ملازگرد» با یک دیگر جنگیدند (۱۰۷۱ م) و به پیروزی بزرگی دست یافتند.

بیزانس پس از این جنگ ، سرزمین‌های پیرامون سوریه و آسیای صغیر را از دست داد و شمار ترکان در آن جا فزونی گرفت و زبان آناتولی آرام آرام به ترکی بدل شد. اروپاییان نیز به جنگ‌های صلیبی دست زدند تا سرزمین‌ها و مکان‌های مقدس خود را باز ستانند، اما در این کار توفیق نیافتند.حکومت سلجوقیان و ترکان اتحادیه غز (۴۲۹- ۵۹۰ ق) و شاخه‌های آن در ایران و آسیای غربی (تا قرن هشتم هجری قمری)، از مهم‌ترین رویدادهای تاریخی جامعه ایرانی است. دوره دویست ساله فرمان روایی این خاندان را بر ایران، دست کم به چهار دوره می‌توان تقسیم کرد:
۱. رکن الدین ابوطال طغرل بک (۴۵۵- ۴۲۹ ق)؛
۲. عضد الدین ابو شجاع آلپ ارسلان (۴۶۵- ۴۵۵ ق)؛
۳. جلال الدوله معز الدین ابو الفتح ملک شاه (۴۸۵- ۴۶۵ ق)؛
۴. جانشینان ملک شاه (۵۹۰- ۴۸۵ ق).

نمایندگان گروه‌های مرکزیت گرای حکومت سلجوقیان، به رغم طغرل و وزیرش، عبد الملک کندری از سلطنت آلپ ارسلان پشتیبانی کردند و او را پس از طغرل بر تخت شاهی نشاندند. این رخداد افزون بر اینکه موجب گردش نخبگان دیوانی و نظامی و دینی و اجتماعی در جامعه سلجوقی شد، آغاز دوره‌ای سی ساله برای اوج گیری قدرت و شکوه سلجوقیان بود. برخی از اعضای دارای نفوذ سلجوقی، بر پایه حقوق و سنت‌های صحرا گردی، جابه جایی قدرت را با ولایت عهدی نپذیرفتند و آلپ ارسلان ناگزیر بارها به نبرد با آنان پرداخت و سرکوبشان کرد. گروه‌های قبیله‌ای ترک نیز در قلمرو سلجوقیان، پیوسه مشکلاتی پدید می‌آوردند و آلپ ارسلان بر پایه دیدگاه وزیرش، خواجه نظام الملک ، سیاست راهبرد آنان را به آناتولی و شامات در پیش گرفت و این برنامه در هر دو حوزه به بحران‌هایی منطقه‌ای دامن زد و کوشش‌های ترکان غز در مرزهای امپراتوری بیزانس در آناتولی، جنگ‌های فراوانی در ارمنستان، گرجستان و ملازگرد به دنبال آورد.

مسلمانان ، کشورهای مسیحی نزدیک را به کشورهای اسلامی (روم شرقی)، «بلاد روم» می‌خواندند و از این رو، عربان نیز سرزمین پهناور آسیای صغیر را که در اواخر قرن پنجم هجری قمری با چیرگی سلجوقیان بر آن جا به دست مسلمانان افتاد، «روم» نامیدند. این منطقه، پل ارتباطی آسیا و اروپا و میدان برخورد اندیشه‌های شرقی و غربی به شمار می‌رفت. آلپ ارسلان بر پادشاه روم (رومانوس دیوجانس) پیروز شد و پس از او پسرش، ملک شاه بر جای او نشست و سلیمان بن قتلمش را به آسیای صغیر فرستاد و پیش روی‌ها و فتوحات او در سرزمین‌های امپراطوری بیزانس موجب شد که حکومت مرکزی، او را به فرمان روایی بر این منطقه بگمارد (۴۷۰ ق) و حکومت قدرت مند «سلاجقه» را در روم بنیاد نهد.

درون مایه این کتاب، گزارش‌های تاریخی در باره روی کار آمدن سلسله سلجوقی و کارهای نمایندگان آن مانند سلجوقیان روم و شرح اوج و فرود این سلسله است. نویسنده در فصل (عنوان) یکم، به اصل و نسب سلجوقیان می‌پردازد و نام نیای بزرگ آنان را «لقمان» گمان می‌زند و او را مردی نیکوکار، دین دار، مهمان پرور، عالم دوست و پرهیزکار می‌خواند و از ویژگی‌های اخلاقی و دینی او سخن می‌گوید و در فصل دوم، در باره تاریخ پیدایی دولت سلجوقی و خصال سلجوقیان قلم می‌زند.

فهرست

خلافت ابی‌القاسم عبدالله المقتدی
سلطنت ابوالمظفر بر کیارق بن ملکشاه
استقرار حکومت شاخه‌ای از سلجوقیان در آسیای صغیر
غلبه آلب‌ارسلان با رومانوس دیوجانس پادشاه روم
انتصاب سلیمان بن قتلمش از سوی حکومت مرکزی به فرمانروایی
شرح احوال و افعال سلاطین سلجوق در آناطولی روم

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

تاریخ آل سلجوق در آناطولی

  • 0ریال

برچسب ها: نادره جلالی, تاریخ, سلجوقیان, تاریخ سیاسی ایران, آل سلجوق, تاریخ سلجوقیان, کتاب تاریخ آل سلجوق در آناطولی