منو
سبد خرید

تاریخ‌سازان بریتانیا ؛ سیمای هشت زن

تاریخ‌سازان بریتانیا ؛ سیمای هشت زن
موجود نمی باشد
تاریخ‌سازان بریتانیا ؛ سیمای هشت زن
0 ریال
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • مدل: 81225
  • وزن: 0.40kg
  • UPC: 18

تاریخ‌سازان بریتانیا ؛ سیمای هشت زن

نویسنده: جنی موری
مترجم: پرتو شریعتمداری
ناشر: جهان کتاب
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 134
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1397 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

جنی مورِی، نویسندهٔ این هشت زندگینامه، روزنامه‌نگاری سرشناس و مصاحبه‌کننده‌ای چیره‌دست است که می‌کوشد در کشورش، بریتانیا، نسل‌های جوان را با میراث فرهنگی و انسانی زنان سرزمین خود آشنا کند.

 او در پیشگفتارش بر این سرگذشت‌ها به جمله‌ای از تامس کارلایل، فیلسوف و تاریخ‌دان اسکاتلندی، اشاره کرده که گفته بود: "تاریخ جهان چیزی نیست مگر سرگذشت مردان بزرگ". مورِی که خود در طول عمر حرفه‌ای‌اش با شماری از تأثیرگذارترین زنان تاریخ معاصر بریتانیا به گفت‌وگو نشسته است، نمی‌خواهد زنان و مردان جوان با این تفکر کلیشه‌ای و به گفتهٔ او منسوخ پرورش یابند و برای زنان در تاریخ و میراث زندگی انسانی سهمی جز فرزندآوری و خانه‌داری قائل نباشند. از این رو سخن کارلایل را به چالش گرفته و با پژوهش دربارهٔ زندگی زنانی که از دیرباز تا کنون، هریک به گونه‌ای در جامعهٔ خود پیشگام، تحوّل‌آفرین و جریان‌ساز بوده‌اند سرگذشت آنها را به زبانی ساده و شیوا بازگو کرده است.

... گزینش این هشت سرگذشت کم‌ و بیش با هدف تمرکز بر زنان پرچمدار در جنبش‌های اجتماعی و برابری‌خواهانه انجام شد، با این انگیزه که خوانندهٔ فارسی‌زبان با سرگذشت کمترشناخته‌شدهٔ زنانی آشنا شود که برای پایان دادن به نابرابری دیرپا و ریشه‌دار میان زن و مرد در دو سدهٔ اخیر گام‌های بلندی برداشتند و رنج‌های فراوانی را به جان خریدند....

این زنان عبارت‌اند از:
مری ولستون کرافت، ایدا لاولیس، میلیسنت گارت فاست، املین پانکهرست، کنستانس مارک‌ویچ، نانسی استور، مارگارت تاچر و نیکلا استرجن. آنها طیف وسیعی را در بر می‌گیرند: مبارز حقوق زنان، دانشمند ریاضی‌دان، فعال جنبش حق رأی زنان، مدافع حقوق زنان کارگر و مادران و کودکان، نمایندهٔ مجلس عوام، نخست‌وزیر بریتانیا، رهبر حزب ملّی اسکاتلند و... .

سرگذشت پُرفرازونشیب هر یک از آنها الهام‌بخش تکاپوگران حقوق زنان است. «زنانی که به جای نفرین کردنِ تاریکی چراغ افروختند و برای رسیدن به حقوق انسانی خویش چشم‌براه منجی نماندند.

 

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
بد خوب