کاربران گرامی ؛
با توجه به اطلاعیه ستاد مبارزه با کرونا و تعطیلی ناشران ، کتاب هایی که در انبار شرکت موجود می باشد ( کتاب هایی که در کدشان علامت ممیز { / } وجود دارد )، به ترتیب تحویل پست خواهد شد و کتاب هایی که می بایست از انبار ناشران بدستمان برسد پس از شروع فعالیت مجدد ناشران ارسال خواهد شد
شاد و تندرست باشید
تاریخچه نادرشاه

تاریخچه نادرشاه

نویسنده: ولادمیر مینورسکی
مترجم: غلامرضا رشیدیاسمی
ناشر: سیمرغ
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 135
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1356 - دوره چاپ: 2

 

کمیاب - کیفیت : درحد نو

 

مروری بر کتاب

صاحب تاریخ نادر قوم افشار را ترکمان می خواند. معروف است که از بیم مغول طایفه افشار ترکستان را ترک کرده و در آذربایجان استقرار یافته اند.
شاه اسمعیل شعبه ای از این قوم را به خراسان شمالی کوچانده و در سرچشمه میاب کوبکان از مضافات ابیورد ساکن کرد.

تاریخ ایران در زمان نادرشاه نوشته مینورسکى، صورت نخستین یک مقاله‏اى بوده است که مولف براى درج در دائره المعارف اسلامى نوشته بوده است. وى اقرار مى‏کند که خیلى بیش از حدى است که براى ترجمه احوال نادرشاه در آن کتاب بزرگ بین المللى معین شده بود و از این رو نگارنده به تلخیص آن پرداخته و قریب یک ثلث مندرجات آن را در دایره المعارف منتشر کرده است. این تلخیص موجب حذف نکاتى اساسى شد که براى تهیه آن زحمت بسیار کشیده شده بود. در مورد تاریخ نادرشاه مخصوصا، مهم‏ترین منابع تاکنون ترجمه تاریخ نادرى بوده است که در سال ١٧٧٠ ترجمه شده و از امروز به کلى از اعتبار افتاده است، از این رو نگارنده در هر حال به اصل منابع رجوع کرده و اساس تحقیقات را بر آن استوار نموده است.

بنیان تحقیق را بر اصل تاریخ نادرى قرار داده و از ماخذ فرعى دیگر مطالب را کامل کرده است. چنانچه در تاریخچه نادرشاه، فصلى از همین کتاب مى‏خوانیم، موسس سلسله افشار در محرم ١١٠٠ متولد و در ٢۴ شوال ١١۴٨ جلوس پادشاهى و در شب یازدهم جمادى الثانیه ١١۶٠ به قتل رسید. بنابر قول رشیدالدین، طایفه افشار یکى از اقوام اتراک صحرانشین و جزء میمنه سپاه اغوزخان بوده است. صاحب تاریخ نادر قوم افشار را ترکمن مى‏خواند. معروف این است که از بیم مغول طایفه افشار ترکستان را ترک کرده و در آذربایجان استقرار یافته‏اند. نادر در دستگرد تولد یافت و بعد در آنجا بنایى به نام مولودگاه ساخته شد.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

تاریخچه نادرشاه

  • ناشر: سیمرغ
  • کد کتاب: 45352 - 46/4
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: ولادمیر مینورسکی, غلامرضا رشیدیاسمی, تاریخ سیاسی ایران, نادر شاه, تاریخ شاهان ایران, افشاریه