منو
سبد خرید

تاریخچه مالی - مالیاتی ایران از صفویه تا پایان قاجاریه

تاریخچه مالی - مالیاتی ایران از صفویه تا پایان قاجاریه
موجود نمی باشد
تاریخچه مالی - مالیاتی ایران از صفویه تا پایان قاجاریه
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • مدل: 24784
  • وزن: 0.80kg
0 ریال

تاریخچه مالی - مالیاتی ایران از صفویه تا پایان قاجاریه

نویسنده: ویلم فلور
مترجم: مرتضی کاظمی یزدی
ناشر: تاریخ ایران
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 730
اندازه کتاب: رقعی سلفون - سال انتشار: 1394 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

پرداخت مالیات، تعیین نرخ آن، جدول و ترکیب آن (جنسی، پولی یا نقدی) و جرایم عدم پرداخت همه قابل چانه‌زدن بودند. هر مالیات‌دهنده‌ای (روستایی، صنفی، ارباب و مالک و یا از قبایل بود) تا هر جا که بتواند چانه بزند،‌ در جهت آن می‌کوشید، چراکه مالیات‌ها و مالیات‌دهنده‌ها برای گیرندگان مالیات (یا هر مقام حکومتی) نوعی منبع درآمد و بدهکار محسوب می‌شدند و در این حالت مرز میان مالیات قانونی و نوعی طلب شخصی خلط می‌گردید. این حالت به‌ویژه به هنگامی که وصول مالیات‌ها به مقاطعه واگذار می‌شد مشاهده می‌شد، زیرا مقاطعه‌کاران متقابلا مبالغ معینی را به‌نام مالیات به مرکز می‌فرستادند و برای خود از محل وصول مالیات‌ها درصدی را بابت کارمزد خدمات خود که حق انحصاری آنها هم بود، برای خود برمی‌داشتند...

در این کتاب پیکره درخوری از ادبیات و اسناد وابسته به لابلای اقتصاد و مدیریت در تاریخ جامعه ایران بویژه در دوره‌های صفوی و قاجاری طی دهه‌های گذشته فراهم شده و پدید آمده است.

این کتاب چنان که از نام آن برمی آید ، وضعیت و چگونگی تأمین مالی اعم از مداخل و مخارج سلسله‌های حکومتی ایران طی ۴۲۵ سال ، از آغاز صفویه تا پایان قاجاریه را بررسی و تحلیل می‌کند. چگونگی برآمدن و فروریختن سلسله‌ها و چگونگی وضع مالیات‌ها را مد نظر قرار می‌دهد. مالیات‌هایی که علاوه بر دسترنج آنها توان مردم این مرز و بوم نیز می‌ربود.

چگونگی تعیین درآمدهای کشور، وصول این درآمدها و هزینه و مصرف شدن آن‌ها، رفتار اقتصادی نهفته در هر کشور است. دکتر فلور در برخورد با این موضوع، نگاهی ژرف و دقیق بر شیوه مدیریت زمین، وضعیت روستاها، مدیریت اراضی وقفی، ممالک، گوناگونی مالیات‌ها، تعرفه‌ها، عوارض و باج‌های غیر قانونی، دستگاه‌های مرکزی و ایالتی مالیات‌ها، شیوه‌های بودجه‌بندی و ... داشته است.

اثر حاضر در تعریف و تحلیل سیاست‌های مالیاتی و دستگاه مالی فراگیر از دوره صفوی تا پاین قاجاری کوشش پرارزشی به جا گذاشته است. چگونگی تعیین درآمدهای کشور،‌ وصول این درآمدها و هزینه و مصرف شدن آنها که در واقع رفتار اقتصادی نهفته در هر کشور است. دکتر فلور در برخورد با این موضوع، روشنگری درخور توجهی بر شیوه مدیریت زمین، وضعیت روستاها،‌ مدیریت اراضی وقفی، ممالک،‌ خالصه، و موات، گوناگونی مالیات‌ها،‌ تعرفه‌ها، عوارض و باج‌های غیر قانونی، دستگاه‌های مرکزی و ایالتی مالیات‌ها، شیوه‌های بودجه‌بندی، نگاهی ژرف و دقیق افکنده است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.