منو
سبد خرید

تاریخچه شیر و خورشید + تاریخچه چپوق و قلیان

تاریخچه شیر و خورشید + تاریخچه چپوق و قلیان
درحال حاضر موجود نمی باشد
تاریخچه شیر و خورشید + تاریخچه چپوق و قلیان
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 123123 - 103/5
  • وزن: 0.20kg
  • UPC: 45
0 ریال

تاریخچه شیر و خورشید + تاریخچه چپوق و قلیان

نویسنده: احمد کسروی
ناشر: فردوس
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 125
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1378 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

در مجموعه حاضر، پس از مقدمه‌ای کوتاه درباره کسروی و آثارش، دو کتاب او ـ  تاریخچه شیر و خورشید و تاریخچه چپوق و غلیان ـ به طبع رسیده است . در کتاب نخست، کسروی، چگونگی به وجود آمدن نشان شیر و خورشید در ایران، همچنین دوره تبدیل آن به نشان دولتی ایران را با دید تاریخی بررسی نموده است .

این کتاب از یک دیباچه و چهار گفتار تشکیل شده است : در دومین کتاب، نویسنده طی چهار گفتار به زمان، مکان و چگونگی رواج استعمال توتون و تنباکو و استفاده از چپوق و غلیان اشاره می‌کند .

آخرین گفتار این کتاب شرح واقعه قیام مردم ایران علیه انعقاد قرارداد رژی و تحریم استعمال توتون و تنباکوست که در آن به نقش روحانیت، بخصوص میرزای شیرازی در شکل‌گیری این نهضت تاکید شده است .شرح و معنی واژه‌های جدید مورد استفاده کسروی، همچنین فهرست کتاب‌ها و آثار کسروی ضمیمه کتاب است .

...این نشان تلفیقی از سنن کهن میان‌رودان، ایران، عرب، ترک، یهودی و مغول است.شیر و خورشید در اصل نشان ستاره‌بینی، خورشید در صورت فلکیِ اسد (شیر) در منطقهالبروج بوده‌است. نشان شیر و خورشید در هر دوره‌ای از تاریخ به صورت مختلفی تعبیر شده‌است. در ابتدا تنها نشانی ستاره‌بینی بوده‌است نه مظهر حکومت. در دوران صفویه این نشان تعبیری شیعی/ایرانی پیدا می‌کند.

از زمان شاهان بعد از آغامحمدخان قاجار و همزمان با تحولات فکری و اجتماعی در آن زمان، تعبیر شیعی نشان به‌تدریج کمرنگ می‌شود. در این دوران است که این نشان به اشتباه به ایران قبل از اسلام نسبت داده‌می‌شود

فهرست

داستان این تاریخچه
افسانه‌هایی که درباره شیر و خورشید هست
شیر تنها و خورشید تنها
خورشید و شیر چگونه به هم پیوسته‌اند؟
شیر و خورشید چگونه نشان رسمی ایران گردیده؟
دودکشی از کی آغاز شده؟
دودکشی را در شرق عثمانیان رواج دادند
دودکشی چگونه در ایران رواج یافت؟
یک داستان تاریخی درباره توتون و تنباکو

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات