دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

تاریخچه جهان هستی

تاریخچه جهان هستی

نویسنده: دیوید لیث
مترجم : حسن احمدی , محمدعلی جعفری

ناشر: مازیار

زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 120
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1397 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

مصور - نمودار

در اوایل قرن بیستم عده ای از اخترشناسان تصور می کردند جهان هستی فقط از کهکشان راه شیری تشکیل شده؛ در حالی که امروزه می دانیم در محدوده ی جهان قابل رصد، حدود یکصد میلیارد کهکشان وجود دارد که تنها کهکشان راه شیری حدود یکصد میلیارد ستاره دارد.

برای مدت ها تصور می شد جهان ثابت است، اکنون می دانیم در حال انبساط و کهکشان ها از هم دور می شوند در حالی که زمانی فوق العاده به هم نزدیک و چسبیده بودند که این فکر منتهی به وجود یک تکینگی گردید. در دهه ی 1980 نظریه مهبانگ جای خود را به نظریه تورمی داد.

یکی از غیرقابل انتظارترین نتایج نظریه ی تورمی آن است که نوسانات کوانتومی مسئول ایجاد کهکشان های بعضا به حدی قدرتمند است که قسمت های جدیدی از جهان تورمی را ایجاد می نماید و جهان به صورت جهان رشدیابنده ی خودالقا درمی آید که بسگیتی نامیده می شود که در هر یک از بسگیتی ها، اسرار زیادی برای کشف وجود دارد. قبلا تصور می شد هرچه رصد می کنیم همان است که وجود دارد. اما امروزه بهترین تخمین فقط حدود 5% ماده ی مرئی، حدود 27% ماده ی نامرئی تاریک و بالاخره 68% انرژی تاریک در جهان قابل رویت خود می بینیم.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات