منو
سبد خرید

تاریخچه تقریباً همه چیز

تاریخچه تقریباً همه چیز
درحال حاضر موجود نمی باشد
تاریخچه تقریباً همه چیز
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 142341 - 56/3
  • وزن: 0.70kg
0 ریال

تاریخچه تقریباً همه چیز 

نویسنده: بیل برایسن
مترجم: محمد تقی فرامرزی
ناشر: مازیار
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 615
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1393 - دوره چاپ: 8

 

مروری بر کتاب 

این کتاب تلاشی ست برای بیان مسائل پیچیده ی علمی به زبانی ساده. او در کتابش از طریق ماجراهای کاشفان و دانشمندان، مباحث علمی را به بحث می گذارد و سعی می کند با ایجاد جذابیت برای خواننده، او را به مسائل علمی علاقه مند کند. «بیل برایسون» در بزرگترین کتاب خود "تاریخچه ی تقریبا همه چیز "، با بزرگترین چالش پیش رویش مقابله کرده است که همانا درک و پاسخ به قدیمی ترین و بزرگترین سوالی ست که بشر درباره ی جهان و خودش مطرح کرده است.

برایسون با توجه به تمام وقایع از بیگ بنگ تا ظهور تمدن، به دنبال درک این مسئله است که ما چگونه به اینجا رسیدیم و همه چیز را تصاحب کردیم. برای این منظور، او خود به همراه پیشگام ترین باستان شناسان، انسان شناسان و ریاضیدانان جهان سفر کرده و به دفاتر، آزمایشگاه ها و اردوگاه های میدانی آن ها رفته است. برایسون کتاب های این محققان و دانشمندان را خوانده است (یا سعی کرده است که بخواند) و پرسش های بسیاری از آن ها پرسیده تا خود را به ذهن قدرتمندشان نزدیک کند. « تاریخچه ی تقریبا همه چیز» کتابی ست که سعی دارد مفاهیم پیچیده در حوزه های دانش بشری را از زبان بیل برایسون به روشی ساده و قابل فهم ارائه کند.

« نمی دانستم پروتون یا پروتئین چیست، کوارک را از کواسار تشخیص نمی دادم، نمی دانستم زمین شناس ها چگونه می توانند نگاهی به یک لایه از توده سنگ دیواره یک دره بیندازند و عمر آن را تشخیص دهند، حقیقتاً چیز نمی دانستم. یک اشتیاق آرام و خارق العاده برای یادگرفتن و دانستن برخی نکات درباره این موضوعات و دریافتن اینکه تاکنون چند نفر توانسته اند از آنها سر درآورند آرام آرام بر وجودم چیره شد.این همواره بزرگترین شگفتی زندگی ام بوده است ـ دانشمندان چگونه از مسایل سر درمی آورند...

آیا می‌دانستید ۱% برفکی که روی صفحه‌ی تلویزیونتان ظاهر می‌شود، مربوط به نوری است که حدود ۱۴ میلیارد سال پیش در لحظه‌ی مهبانگ (انفجار بزرگ) و آفرینش این جهان تولید شده است و تازه توانسته است راه طولانی مرز کیهان را تا زمین بپیماید و به ما برسد!؟
آیا می‌دانستید اگر آب بر خلاف تمام مایعات بر اثر جامد شدن (یخ زدن) حجمش افزایش نمی‌یافت، احتمالن زندگی بر روی کره‌ی زمین شکل نمی‌گرفت؟

آیا می‌دانستید فضای کیهان پر است از ملکول‌های پیچیده و آلی نظیر اسیدهای آمینه و قندها و مطمئنن سرچشمه‌ی این ملکول‌ها در این همه کهکشان، زمین کوچک ما نیست!
آیا می‌دانستید ما تنها موجودات هوشمند این جهان نیستیم و احتمالن پنج میلیون سیاره‌ی توانمندِ پرورش زندگیِ انسانی در همین کهکشان راه شیریِ خودمان وجود دارد؟

آیا می‌دانستید کیهان (کائنات) حدودن تهی از مادّه است و فاصله‌ی بین اجرام آسمانی خیلی بیشتر از حدّ تصوّر ماست؟ برای مثال قطرِ خود منظومه‌ی شمسی بیش از دو سال نوری (حدود دو تریلیون کیلومتر) است و میانگین فاصله‌ی سیّاره‌های حاوی موجودات هوشمند، حدود دویست سال نوری از هم؛ و احتمالن به همین دلیل است که هنوز ردّی از انسان‌هایی دیگر در کهکشان راه شیری به‌دست نیاورده‌ایم.

آیا می‌دانستید چه بسیار پیش آمده که کشف و اختراع یک دانشمند را نادیده گرفته‌اند و به نام دانشمندی دیگر ثبت کرده‌اند و دنیای حسادت‌ها و دشمنی‌های میان دانشمندان در کنار فداکاری‌ها و از جان گذشتگی‌های آن‌ها چه دگرگونی‌های پیش‌بینی نشده‌ای در تاریخ علم و پیشرفت بشر بر جای گذاشته است؟ اگر مادر مندلیف نبود، علم شیمی به کدام سو می‌رفت؟

جوایزی که این کتاب برنده شده است 

برنده جایزه کتاب سال 2004 آمریکا

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات