منو
سبد خرید

تاریخ

تاریخ
تاریخ
تاریخ
تاریخ
تاریخ
  • موجودی: موجود
  • مدل: 146527 - 71/1
  • وزن: 0.30kg
500,000 ریال

تاریخ 

نویسنده: گوردون چایلد
مترجم: محمد تقی فرامرزی
ناشر: مازیار
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 105
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1354 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : درحد نو _ نو


مروری بر کتاب 

 بررسی نظریه هایی درباره تاریخ گرایی

گوردون چایلد معتقد است : مطالعه صحیح تاریخ، انسان هشیار را به تشخیص طرحی که روند تاریخ را در طی سده های پیشین در انداخته است و در نتیجه به اظهار نظر درباره چگونگی ادامه آن در آینده، قادر خواهد کرد. ما هدفمان این است که تا اندازه ای با بررسی نظریه های گوناگون نظم تاریخی، نشان دهیم که خواننده واقعا باید منتظر مشاهده ی کدام نظم در تاریخ باشد و مطالعه ی تاریخ متضمن چه فایده ای می تواند بود.

در باب نظریه و تاریخ و نظریه پذیری تاریخ، مجادلات و مباحث متفاوتی میان علمای تاریخ و علوم اجتماعی وجود داشته و دارد. این مسئله ناشی از زاویه ی نگاه، نگرش های مصداقی یا کلیت پذیر و قاعده پذیری یا قاعده ناپذیری تاریخ است. از این رو، ورود به طرح چنین بحثی در قالب کتاب و مقاله، نیازمند دیدی وسیع و عمیق است. شاید از این روست که در موضوع نظریه و تاریخ، کمتر به فارسی، کتابی تألیف یا ترجمه شده است. به همین جهت، پرداختن به چنین موضوعاتی، آن هم از زوایای مختلف، مفید خواهد بود. از این رو، انتشار کتاب «تاریخ؛ بررسی نظریه هایی درباره ی تاریخ» آن هم به قلم یکی از اساتید نام آشنای باستان شناسی را می بایست گامی مثبت در این راستا در نظر داشت.

ویر گوردون چایلد برای محققین تاریخ در ایران نامی آشناست. «انسان خود را می سازد»، «منظور اجتماعی»، «سیر تاریخ»، «درآمدی کوتاه بر باستان شناسی» و «جامعه و دانش» از جمله کتاب هایی است که از وی در ایران منتشر شده است. چایلد معتقد است: «کار تاریخ دان، نمایاندن نظم تاریخی در فرآیند تاریخ است.»

تاریخ نقش بنیادینی در تفکر بشر دارد. این مفهوم با مفاهیمی چون عمل انسانی، تغییر، تاثیر شرایط مادی در امور انسانی و واقعه تاریخی در ارتباط است و امکان "کسب تجربه از تاریخ" را پیش روی ما قرار می دهد. تاریخ همچنین از طریق درک نیروها، انتخابها و شرایطی که ما را به لحظه حال رسانده اند باعث می شود اکنون خود را بهتر بشناسیم.

بنابرین جای شگفتی نیست که فیلسوفان هر از چند گاهی به بررسی تاریخ و طبیعت دانش تاریخی متوجه گردند. تمام این مسائلی که مطرح کردیم می توانند در بدنه واحدی به نام "فلسفه تاریخ" جمع شوند. فلسفه تاریخ امری چند وجهی است و از تحلیلات و استدلالات ایدئالیست ها، پوزیتیویست ها، اهل منطق، متکلمان و دیگران تشکیل شده است.از طرف دیگر فلسفه تاریخ بین اروپائیان و انگلیسی- آمریکایی ها و بین هرمنوتیک و پوزیتیویسم در حال کش و قوس است.

نویسنده در این کتاب کوشیده است نظریه‌های گوناگون درباره تاریخ و تفسیر جوهر تاریخ را از دیدگاه علمی تاریخ‌گرایی به زبانی ساده در اختیار مشتاقان درک ماهیت تاریخ قرار دهد. … وی در زمره اندیشمندانی بود که می‌کوشیدند نگرش علمی و شناخت درست پدیده‌های طبیعی، اجتماعی و فکری را به مردم عرضه کنند.

فهرست 

فصل اول: جامعه، علم و تاریخ
فصل دوم: نمونه ای از یک نظام تاریخی
فصل سوم: پیدایش سنت تاریخ نگاری
فصل چهارم: مفاهیم لاهوتی و جادوئی نظام تاریخی
فصل پنجم: نظریه های طبیعی درباره نظام تاریخی
فصل ششم: تاریخ به مثابه یک علم تطبیقی
فصل هفتم: تاریخ به مفهوم یک روند خلاق

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.
برچسب ها: کتاب تاریخ

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات