منو
سبد خرید

تاج الملوک

تاج الملوک
درحال حاضر موجود نمی باشد
تاج الملوک
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 112049 - 87/3
  • وزن: 1.00kg
  • UPC: 90
0 ریال

تاج الملوک

نویسنده: ا. جمشیدی
ناشر: علم
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 680
اندازه کتاب: وزیری گالینگور روکشدار  - سال انتشار: 1380 - دوره چاپ: 1

کیفیت : درحد نو


مروری بر کتاب

تاج‌الملوک آیرملو، زنی با نفوذ در دربار دو پهلوی (اول و دوم) بود و حدود نیم قرن به عنوان ملکه اول دربار شناخته می‌شد. شاید به جرأت بتوان گفت این زن تنها کسی بود که در مقابل رضاخان می‌ایستاد. نفوذ وی بخصوص در دوران سلطنت پسرش محمدرضاشاه بیشتر شد و حتی دخالت او در امور سیاسی موجب ایجاد مشکلاتی برای دکتر مصدق شد که سرانجام به پیشنهاد مصدق، تاج‌الملوک و دخترش اشرف که از حامیان مخالفین مصدق بودند، از کشور خارج شدند. شایان ذکر است که برخی عزل و نصبها نیز زیر نظر آنها انجام می‌شد. سرانجام تاج‌الملوک با آغاز تب انقلاب به آمریکا رفت و تا زمان مرگش در همانجا ماند.

تولد و خانواده

تاج‌الملوک آیرملو دختر میرپنج تیمورخان آیرملو از صاحب منصبان ارشد ارتش قزاق و همسر دوم رضاخان بود. خانواده او از مهاجرین بودند و پس از انقلاب بلشویکی روسیه از آذربایجان به ایران آمده بودند. پدر او از خوانین بزرگ بود که سال‌های سال در سوادکوه مازندران اقامت داشت و با خانواده پدری رضاخان یار و آشنا بود. تاریخ تولد تاج‌الملوک در شناسنامه 1278ه.ش می‌باشد، اما گویا تاریخ تولد واقعی او 1270ش بود. تاج‌الملوک پنج خواهر داشت و خودش دومین دختر خانواده بود.

اینها از اهالی محله سنگلج تهران بودند. سنگلج آن روز تهران جای زندگی اکثریت مردم لشوش و اشرار و فتنه‌سازان اسم و رسم‌دار شهر بود که به استثناء چند خانواده مشهور از اهالی محله، برای بقیه مردم مزاحمت ایجاد می‌کردند.

ازدواج

از آنجا که پدر تاج‌الملوک یک میرپنج بود، برای رضاخان افتخاری بود که با دختر او ازدواج کند. هرچند تاج‌الملوک به ظاهر با این ازدواج موافق نبود؛ اما قلباً راضی به آن بود.اشرف پهلوی در مورد ازدواج پدر و مادرش می‌گوید: «مراسم ازدواج پدرم و نیز برادر مادرم –که هر دو در بریگاد قزاق خدمت می‌کردند- به طریق سنتی ایرانی‌ها انجام شده بود و هر دو آنها قبل از ازدواج با همسر آینده خود تماس نداشتند. ضمناً گفتنی است که علیرغم سنت زمانه در مورد ازدواج دختران در سنین قبل از بیست سالگی، مادرم در سن 24 سالگی به ازدواج پدرم درآمده بود. لیکن بعدها هربار که پدرم به شوخی خطاب به مادرم می‌گفت: تو خیلی خوشبخت بودی که در سنین بالا توانستی شوهر پیدا کنی، مادرم بلافاصله می‌گفت: نه نه تو اشتباه می‌کنی! من موقع ازدواج بیش از 18 سال نداشتم»

فهرست

1 : محله سنگلج تهران
2 عروسی
3 اولین زایمان تاج‌الملوک
4 از صبح دم سوم اسفند 1299
5 ملاقات خانم فخرالدوله
6 زندگی در عمارت برج نوش
7 یک هووی دیگر برای تاج‌الملوک
8 همسران رئیس‌الوزرا
9 رضا، شاه می‌شود
10 محمدرضا خان ولیعهد
11 زندگی در کاخ، در کنار هوو
12 نازلی، مادر فوزیه
13 سوم شهریور 1320
14 شاه هم می‌میرد
15 زندگی بدون حصار
16 زندگی در غربت
17 باشکوه‌تر از گذشته
18 تبعید دوم، مرگ در غربت 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات