دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

تاجهای زنانه ؛ سه جلدی

تاج های زنانه

نویسنده: خسرو معتضد
ناشر: البرز
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 1488
اندازه کتاب: وزیری گالینگور روکشدار - سال انتشار: 1388 - دوره چاپ: 2

 

مروری بر کتاب 

مصور

در اين مجموعه چهره‌هايي مانند ملكه تاج الملوک آيرملو همسر اول رضاشاه، خانواده اميرسليماني، خانواده مجدالسلطنه و... ديگران حضور دارند. در واقع به شرح زندگي هشت زن قدرت طلب از خاندان پهلوي مي‌پردازد، زندگي زنان متنفذي مانند ملكه تاج الملوک آيرملو معروف به ملكه مادر، ملكه توران اميرسليماني، عصمت الملوک دولتشاهي، شمس و اشرف، فوزيه و ثريا را زير ذره‌بين تاريخ قرار داده، فصل پاياني كتاب هم زندگي فرح ديبا را روايت کرده است و به شرح شوربختي‌ها و خوشبختي‌هايش مي‌پردازد و در انتها فرجام سلطنت و زندگي محمدرضا پهلوي مورد بررسي قرار مي‌گيرد.

تاریخ، دو لایه رویین و زیرین دارد . لایه روین همان وقایعی است كه در كتاب های تاریخی و اسناد و مدارك مستند نوشته می‌شود و لایه زیرین تبیین علل، عوامل، منشأ حدوث و مجموعه‌انگیزه‌هایی است كه رویدادهای تاریخی را شكل می‌دهد. در طول ادوار گذشته زنان در شكل‌گیری لایه زیرین تاریخ، یعنی پیدایی علل و عوامل نهانی رویدادها، نقشی چشمگیر داشته‌اند.

در ایران از دوران هخامنشی، جا به جا نقش زنان در حوادث مهم تاریخی نمایان است. برای مثال آتوسا، دختركوروش، ركسانه و استاتیرا هر یك نقشی در تاریخ هخامنشیان به جا گذاشته‌اند. در دوران بعد و دوره اسلامی نیز زنان متعدد نقش داشته‌اند برای مثال در دوره صفویه نقش پریخان خانم، دختر شاه طهماسب و در دوران قاجاریه نقش ملكه ملك جهان خانم، مادر ناصرالدین شاه بسیار پررنگ بوده است.این روند در دوره پهلوی نیز ادامه داشته است و زنان متنفذی در دربار پهلوی حضور داشتند از جمله ملكه مادر، اشرف و ... 

...من دوباره زندگی معمولی خود را ،نیمی از سال در پاریس و نیمی دیگر در آمریکا از سر گرفتم.گلخانه ای نزدیک منزل ما بود و من در آن به سبزی کاری پرداختم. اطرافیان ما،همسایه ها،کسبه و ماموران امنیتی همه بسیار مهربان بودند. بسیاری از آنها مرا به نام کوچکم می خواندند.  و از رویدادهای وحشتناکی که برای ما پیش آمده بود و حتی فاجعه ای که در ایران رخ داده بود، بی خبر بودند. روزی زن جوانی که برایش از ایران پسته آورده بودم گفت: دفعه بعد که به ایران رفتی برایم از اینها بیاور ..خیلی خوشمزه اس! چه جوابی به او می توانستم بدهم ؟چه داستانی میتوانستم بسازم؟


فهرست

زندگی و نقش ملكه تاج‌الملوك آیرملو ، ملكه مادر و اولین زن صدرنشین
قمرالسلطنه توران امیرسلیمانی
عصمت‌الملوك دولتشاهی
شمس
اشرف
و...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات