كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 كد 139902 با تخفيف پنج درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان خرداد ماه جاری تقديم مي گردد.
تاثیر اسلام در فرهنگ هند

تاثیر اسلام در فرهنگ هند

نویسنده: تارا چند
مترجم : علی پیرنیا , عزالدین عثمانی
ناشر: پاژنگ
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 390
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1374 - دوره چاپ: 1 

مروری بر کتاب 

کتاب تقطیعی از نوشته‌های متنوع مرتبط با تبیین تاثیرات ورود اسلام به هند است. به اذعان نویسنده، داستان ورود اسلام به هند، به‌گونه‌ای جداناپذیر، با نقش ایرانیان مسلمان پیوند دارد. این ورود، اگرچه با اعزام فرستادگان خلیفه مسلمین و تسلط اعراب بر هند آغاز می‌شود و با اقتدار و کشورگشایی ترکان غزنوی و غوری ادامه می‌یابد، اما اوج رشد و گسترش آن به دست بخشی از مغولان و گورکانیان بود که نزدیک دو سده با فرهنگ و تمدن ایرانی آشنا شده بودند و اسلام را در بستری از فرهنگ ایرانی در هند، رواج دادند.

نحوه ورود اسلام به هند، تأثیر حاکمان عرب و ایرانی بر هندیان، اثرگذاری سلسله‌های پیش و پس از مغول بر اسلام هندی، تأثیر فرهنگ و زبان فارسی بر هند، ورود شاعران عصر صفوی به هند و قوت‌گرفتن زبان فارسی در آن‌جا، از جمله مهم‌ترین مباحثی است که در این کتاب مورد واکاوی قرار گرفته‌اند

این ورود اگر چه با اعزام فرستادگان خلیفه مسلمین و تسلط اعراب بر هند آغاز می‌شود و با اقتدار و کشورگشایی ترکان غزنوی و غوری ادامه می‌یابد، اما اوج رشد و گسترش آن به دست بخشی از مغولان و گورکانیان بود که نزدیک دو سده با فرهنگ و تمدن ایرانی آشنا شده بودند و اسلام را در بستری از فرهنگ ایرانی در هند، رواج دادند.

هند در قدیم به عنوان کشوری افسانه‌ای با ثروت‌های گوناگون شهرت داشت. سرداران معروف تاریخ به طمع دست‌اندازی به ثروت هندوستان، صفحاتی بر تاریخ افزودند. استعمارگران نیز با استفاده از راه‌های تجاری و ایجاد شرکت‌های مختلف، همان نیت را داشتند. از محمود غزنوی، تیمور و نادر گرفته تا تشکیل کمپانی هند شرقی توسط حکومت استعماری انگلیس، همه به ثروت‌های طبیعی هند چشم دوخته بودند. مردم هند، رویدادهای مختلف تاریخی را که هر کدام درسی برای آن‌ها بود، پشت سر گذاشته و سرانجام در سال 1947 میلادی، برابر با 1326 شمسی، با مبارزات همه‌ جانبه به رهبری گاندی به استقلال رسیدند و اکنون هند، به عنوان یک کشور مستقل و غیرمتعهد به حیات خود ادامه می‌دهد و مرکز ثقلی برای سیاست‌های دنیای امروز به حساب می‌آید.

فرید پسر حسن که بعدها شیرشاه خوانده شد، از قبیله «سور» بود. جد او از «روه» محلی میان کابل و قندهار به هندوستان آمده بود و در خدمت یکی از امیران سلطان بهلول بود. حسن پدر شیر شاه در خدمت جمال‌خان، یکی از امیران بزرگ لودی بود. جمال‌خان سهسرام و بعضی نواحی دیگر را با پانصد سوار به حسن داد. حسن، هشت پسر داشت. فرید و نظام از زنی افغانی بودند. چون حسن به آن زن علاقه نداشت، فرزندان او را هم فروتر از دیگر پسرانش می‌دید. فرید از پدر رنجید و پیش جمال‌خان رفت و در جونپور به طلب علم پرداخت. گلستان، بوستان، سکندرنامه و کافیه را به همراه تاریخ و سِیَر انبیا خواند.

پس از دو سال، به جونپور رفت و اقربای او پدر و پسر را با هم آشتی دادند. حسن که آثار دانایی را در فرید ملاحظه کرد، او را به حکومت ناحیه‌ای از قلمرو خود فرستاد. فرید در آن ناحیه به آبادانی مشغول شد و یاغیان را سر جای خود نشاند و قدرت و مکنت به‌هم رسانید. پس از مدتی، حسن خواست که قلمرو خود را به سه پسر خود به نام‌های:‌ سلیمان، احمد و مدا (فرزند کنیزی که مورد علاقه وی بود) بدهد. فرید دست از حکومت برداشت و به آگره رفت.

در این زمان، سلطان سکندر درگذشت و سلطان ابراهیم به‌جای پدر نشست. فرید به خدمت دولت‌خان از امیران سلطان ابراهیم پیوست. بعد از مدتی حسن نیز درگذشت و دولت‌خان، فرمان حکومتِ قلمروِ حسن را از سلطان ابراهیم به نام فرید کرد و کار نظام گرفت.

فرید به قلمرو خود رفت؛ ولی برادران با او به مخالفت برخاستند. فرید به سلطان محمد نوحانی که ایالت بیهار را در دست داشت، رجوع کرد. در این اثنا بابر بر سلطان ابراهیم غلبه کرد و او را کشت.

گویند روزی سلطان محمد به شکار رفته بود. ناگاه با شیری روبه‌رو شد. فرید آن شیر را کشت. سلطان‌محمد او را «شیرخان»‌ لقب داد و پسر کوچک خود جلال‌خان را برای تربیت به‌دست وی سپرد. پس از مدتی سلطان محمد درگذشت و جلال‌خان، قائم مقام او شد و حکومت بیهار به شیرخان رسید. جلال‌خان، نزد محمودشاه والیِ بنگاله رفت و از شیرخان شکایت کرد. محمودشاه، جلال‌خان را برای مقابله با شیرخان فرستاد. شیرخان نیز بر او غلبه کرد. پس از مدتی بابر در سال 937 ق، مُرد و همایون به‌جای او نشست.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

تاثیر اسلام در فرهنگ هند

  • ناشر: پاژنگ
  • کد کتاب: 107831 - 113/7
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: تارا چند, علی پیرنیا, عزالدین عثمانی, فلسفه اسلامی, عرفان اسلامی, اسلام در هند, تمدن اسلامی, هند, تاریخ اسلام, فرهنگ اسلامی, کتاب تاثیر اسلام در فرهنگ هند