تائیس ؛ فتنه گری که تخت جمشید را به آتش کشید ؛ متن کامل

تائیس

نویسنده: منوچهر مطیعی
ناشر: سمیر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 496
اندازه کتاب: وزیری سلفون - سال انتشار: 1388 - دوره چاپ: 6


مروری بر کتاب

فتنه گری که تخت جمشید را به آتش کشید

جنگ ایسوس باشدت هر چه تمام تر ادامه داشت، لشکریان داریوش پادشاه بزرگ ایران هنگام طلوع آفتاب حمله سختی را آغاز کرده و سپاهیان مقدونی را عقب راندند ولی وقتی خورشید به بالای آسمان رسید و همه دشت را روشن کرد. یک عده قوای تازه نفس از تنگه بیرون آمده و جناح چپ سپاه ایران را مورد تهاجم قرار دادند و در نتیجه عقب نشینی سپاهیان ایران آغاز گردید و اکنون که ظهر نزدیک می شد هنوز هم این عقب نشینی ادامه داشت.

یک عده از پیادگان قوای اسکندر که در ضمن وظیفه نگهبانی اردو را بر عهده داشتند، مشغول جمع آوری و جدا کردن اجساد مقتولین شده بودند، سپاهیان مقتول ایران را در یک قسمت و مقتولین مقدونی را در جهت دیگر قرار می دادند که بعداً اسکندر برای دفن یا معدوم گردن آنان دستور دهد.

چادرهای اردو در شش ردیف طولانی از دامنه تپه تا مقابل محلی که جنگل سبز و انبوهی شروع می شد ادامه داشت. اولین چادر هر ردیف بزرگتر از دیگران و پرچمی مخصوص بر بالای دکل آن در اهتزاز بود و نشان می داد که آن چادر متعلق به یکی از سرداران اسکندر و چادرهای دیگر مربوط به سربازان تحت فرمان او است.

در هزار گام آن طرفتر، آن جا که سطح زمین اطراف اندکی مرتفع تر بود، پنج چادر زرد رنگ کنار هم برپا بود که بالای اولین چادر پرچم مخصوص اسکندر سردار بزرگ مقدونی دستخوش باد شده و می لرزید.

درست موقعی که خورشید به وسط آسمان نزدیک می شد و نیمه روز فرا می رسید، گرد و خاکی از دور برخاست و پس از چند دقیقه سواری که غرق در آهن بود، از میان توده غبار و خاک ظاهر شد که به سرعت هر چه تمام تر به طرف چادرهای اردو اسب می تاخت.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

تائیس ؛ فتنه گری که تخت جمشید را به آتش کشید ؛ متن کامل

  • ناشر: سمیر
  • کد کتاب: 80744 - 89/3
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: منوچهر مطیعی, داستان های فارسی, داستان های تاریخی, رمان تاریخی, اسکندر مقدونی, تخت جمشید, کتاب تائیس ؛ فتنه گری که تخت جمشید را به آتش کشید ؛ متن کامل