منو
سبد خرید

تئوری ها و اکتشافات علمی امروز در اشعار مولانا

تئوری ها و اکتشافات علمی امروز در اشعار مولانا
موجود نمی باشد
تئوری ها و اکتشافات علمی امروز در اشعار مولانا
250,000 ریال
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • مدل: 56584 - 22/1
  • وزن: 1.00kg

تئوری ها و اکتشافات علمی امروز در اشعار مولانا

نویسنده: محمد عبادزاده کرمانی
ناشر: اسلامی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 400
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1363 - دوره چاپ: 1 

کیفیت : در حد نو
 

مروری بر کتاب 

سال ها از مولانا جلال الدِین محمد بلخی شنیده بودم. دِیوان شعرش را ورق زده بر آن تفاخر کرده بودم. حس عجیبی مرا به سوی او فرا می خواند.

 من گدای دست و پا شکسته ادبیات به امید پیدا نمودن عصای علم، تا با تکیه بر آن، کشکول معرفت بر دوش ، به دنبال سرافرازی بیشتر زبان رسا و شیرین مادری ام باشم، قدم در کوی مولانا نهادم.

خوانش پلاک عرفانش مرا به وجد آورد غافل از آن که دروازه معرفتش عالم غیب و شهود را در بر می گیرد. بنابراین از دریای احسان او وضو ساختم و الفبای مثنویش را نزد دوستی از دوستدارانش فرا گرفتم.

   مثنوی را ثنایی دیدم که ثناگوی آن ثنویت را در سخنش راه نداده و با تکیه بر کتاب خدا ، احدیت را سرمشق خود قرار داده ، بزرگترین شاهکار ادب و عرفان را خلق نموده است. تقرب مولوی به قرآن کریم را وقتی می توان لمس کرد که در برگ برگ مثنوی آیات قرآنی و یا اشاراتی از آن را مشاهده نمود.


   « با عمیق شدن به اشعار مولانا به صحت این ادعا پی می بریم و درمی یابیم که مولانا کلام خدا که خودش مسجع است برای تفهیم عامه زیر ذره بین قرار داده و با مو شکافی ، حقایق الهیه را بر ملا ساخته و گوش خرد را با آن آشنا نموده است.»

پس با توجه بر آن که محل بزرگترین رویداد زندگی مولانا یعنی مکان ملاقات وی با شمس تبریزی از آیه 19 سوره مبارکه الرحمن اخذ و « مرج البحرین یلتقیان » نام گذاری شده است به ابیاتی از مولانا جلال الدین محمد که ملهم از این آیه قرآن کریم است اشاره، و از دیدگاه مفسرین قرآن کریم و شارحان مثنوی تاملی چند روا می داریم.


اهل نار و خلد را بین هم دکان

در میان شان  برزخ  لا یبغیان


اهل  نار  و  اهل  نور  آمیخته

در میان شان کوه قاف انگیخته


همچو درکان خاک و زرکرداختلاط

درمیان شان صد بیابان و رباط


هم چنان که عقد در  دُرّ و شبه

مختلط  چون مهمان ِ یک  شبه


بحر را نیمش شیرین چون شکر

طعم شیرین رنگ روشن چون قمر


نیم دیگر تلخ هم چون زهر مار

طعم تلخ ورنگ مظلم همچو قار


   مولوی برای گسترش فهم آیه مذکور ، به طور مستقیم آن را مطرح نمی کند بلکه چنان چه شیوه او در سرودن مثنوی است از تمثیل برای شرح بیانش سود می جوید. وچون مخاطبینش انسان ها هستند برای جلب توجه بیشتر از تفاوت های بین خود آنها سخن را آغاز می کند.


   « در اینجا مولانا از انسان سخن می گوید: اهل نار و اهل خلد در این جهان هم خانه اند اما در حقیقت میان آنها از نظر روحی و معنوی فاصله ایست که هرگز به یکدیگر نمی آمیزند و این فاصله مانند کوه قاف عظیم است. زر و خاک در معدن با هم اند اما ارزش آنها با هم آن قدر فرق دارد که گویی صدها بیابان و منزلگاه ( رباط:کاروانسرا ) فاصله دارند. درّ و شبه (سنگ زینتی سیاه و کم بها )  با هم در یک گردنبند ( عِقد ) به کار می روند اما ارزش آنها یکی نیست. در دو بیت آخری هستی یا وجود آدمی را به دریایی تشبیه می کند که یک نیمه آن شیرین و نیمه دیگرش تلخ است.»4

   مولوی با این تمثیل ذهن انسان را متوجه تضاد و تفاوت بین مخلوقات الهی کرده سخن خداوند را مد نظر می گیرد و بحرین را که در آیه 19 سوره الرحمن آمده به تصویر می کشد تا با بیان تضاد این دو دریا بر تفاوت فکر، اندیشه و خصوصیات انسان ها بیشتر تأکید ورزد.

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
بد خوب