منو
سبد خرید

تئوری فهم پذیری ؛ تالار آگاهی و گواهی

تئوری فهم پذیری ؛ تالار آگاهی و گواهی
درحال حاضر موجود نمی باشد
تئوری فهم پذیری ؛ تالار آگاهی و گواهی
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 123682 - 101/4
  • وزن: 1.50kg
  • UPC: 55 = 75
0 ریال

تئوری فهم پذیری ؛ تالار آگاهی و گواهی

نویسنده: سیدیونس ادیانی
ناشر: نقش جهان
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 1058
اندازه کتاب: وزیری سلفون - سال انتشار: 1387 - دوره چاپ: 1

کیفیت : نو ؛ جلد پشتی کتاب زدگی دارد

 

مروری بر کتاب

تالار، فتح اندیشه در خانۀ آگاهی و گواهی است. در تالار، اندیشه و خیال فرو رفته‌اند و دشتی سبز و فراخ گشوده‌اند. بنا به منطق تالار، انسان از هرچیز دیگر، فکربرانگیزتر است. او هم ویژگی‌ فکربرانگیزی دارد، هم فکرساز است و هم توانایی فکرشناسی دارد. انسان بزرگ با فهم بی‌مانند و عمیق به سمت بی‌نیازی می‌رود. او می‌داند که مسالۀ انسان کیست، پاسخ متفاوت با انسان چیست، دارد و بنابراین به سمتی می‌رود که فکر از آن آگاهی و گواهی ساخته است. در تالار، ساختمان‌های نحوی به اندیشه پیوسته است.

این ساختمان‌ها، پوستۀ اندیشۀ مفهومی می‌باشند که در صورت‌بندی، اندیشه نامیده می‌شوند. در تالار، اندیشه‌ها معانی جمله‌ها نیستند، جمله‌ها و معانی به سمت اندیشه‌ها نشانه می‌روند. شاید هر جمله اندیشه‌ای را بیان کند، ولی هر جمله به تنهایی اندیشه نیست و نشان از اندیشه دارد. در تالار، چرخش تفکر از نوع زبان نیست و دعوتی به بازگشت در فکر کردن است. بنابراین منطق، هرکس باید خود فکر کند و برای درستی فکر خود دلایلی عرضه کند. طرح فکر با بیان استدلال دیگری نباید چنان سیطره بگسترد که کسی را از اندیشیدن و استدلال کردن باز دارد. بنابراین، تالار کتابی برای خواندن و فکر کردن است. در کتاب حاضر، اندیشه‌ها در کنار هم قرار گرفته‌اند تا ساختمان آگاهی و گواهی ساخته شود.

تالار آگاهی و گواهی، طرحی ناتمام از فلسفه است. این فلسفه به گشایش تفکر و خردمندی انسان کمک می‌کند و راهی نو برای اجرا از تفکر خلاق در ساخت‌های نحوی، منطقی و فکری عرضه می‌کند. در این تفکر چیز بیهوده‌ای وجود ندارد و هر چیزی بر اساس منطق فهم‌پذیری، ظرفیت تفکرپذیری دارد و فلسفه طبق این اصل نه در پایان راه که در آغاز خردمندی است. از جمله مباحث مطرح شده در کتاب می‌توان به فلسفۀ ذهن، فکر، آگاهی، فهم، تاریخ، هنر و... اشاره کرد.

این کتاب در سه رویکرد متفاوت فکری نوشته شده است.
الف: بیان اندیشه و طرح امکانات اندیشیدن
ب: التفات به حدود و مرز ذهن، مغز و اندیشیدن
ج: گشودن راهی نو برای اندیشیدن در سرای اندیشه خودبنیاد و نوبنیاد.

دغدغه‌ی اصلی نگارنده نه طرح اندیشه که آموزش روش اندیشیدن و پژوهیدن است .... در منطق بنیادین فکر، هم پرسش‌های تاریخی حضور دارند و هم پرسش‌های جدید بنیادین طرح شدند. این مدل، شباهت‌های فکری به همه چیز دانی را به کلی رد می‌کند و با اعمال منطق پرسیدن، اصل لغزش‌پذیری را در پرتو فهم‌پذیری به تصویر می‌کشد.

این نوشته باوری را ترویج می‌کند که طبق آن فرصت تصمیم و انتخاب به مخاطب داده می‌شود و به نحوی تصمیم نهایی را به او واگذار می‌کند و همان امکان در یافتن رگه‌های آگاهی را به وجود آورد. در این اثر نشان داده می‌شود که فکر تنها در کیهان فلسفی می‌گنجد و اساسا در فراسوی هر تصور منطقی و زبانی قرار دارد. چون فکر هم ماهیت فلسفی دارد و هم معماهای آن فلسفی است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات