كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
بیژن و منیژه

بیژن و منیژه

نویسنده: حکیم ابوالقاسم فردوسی,ابراهیم پورداوود
مترجم : آرتور ادموند وارنر
خط : جواد شریفی , منصور خاکسار
ناشر: جویا
زبان کتاب: فارسی - انگلیسی
تعداد صفحه: 270
اندازه کتاب: وزیری گالینگور روکشدار - سال انتشار: 1363 - دوره چاپ: 1 

کمیاب - کیفیت : درحد نو

 

مروری بر کتاب 

مصور رنگی - تمام گلاسه

راز ماندگاری شاهنامه ی فردوسی علاوه بر ظاهر اراسته وداستان پردازی های هنرمندانه ی حکیم توس در تاویل پذیری این داستان های دلکش و رمزی بودن آن نیز هست. شیخ اشراق نخستین کسی است که به تاویل شاهنامه ی فردوسی پرداخت و به چهره های حماسی سیمایی عرفانی و معنوی- که در خور آن هم بودند- بخشید.

حال ما راهی را که شیخ اشراق در برابرمان گشوده. ادامه می دهیم. از این منظر داستان بیژن و منیزژه یک داستان رمزی و نمادین است. داستان بیژن، داستان آمدن انسان از عالم مینو به گیتی است و انگیزه ی او را از امدن به دنیا شرح می دهد. این داستان شامل تمام فرازها و فرودها و سختی هایی است که در این مسیر بر نفس حادث می شود. در نهایت، این سفر با بازگشت انسان کامیاب به جایگاه اصلی خود و رسیدن از عشق مجازی به حقیقی پایان می یابد.

خلاصه داستان

کیخسرو با بزرگان کشور در کاخ خویش نشسته و به شادی روزگار می گذراند. گروهی از ناحیه ی ارمان که در مرز ایران و توران قرار دارد. به دادخواهی آمده اند. آرمان از طرفی رو به ایران و از دیگر سو رو به توران است. از باغ ها و کشتزارهای ایران محصولات و سودهای فراوانی به مردم آن ناحیه رسیده امّا گرازها از سمت توران حمله کرده و تمام کشتزارها را ویران کرده اند. کیخسروبرای دفع گرازها از پهلوانان خود یاری می جوید. در این میان بیژن مقابله با گرازها را می پذیرد. گیو سخت مخالف است. چرا که معتقد است بیژن هیچ آشنایی با توران ندارد.

بیژن حرف گیو را نمی پذیرد و با اصرار از شاه، فرمان گرفته و راهی می شود. کیخسرو برای کمک بیژن، گرگین را که به مسیر آشناست، همراه وی می فرستد. گرگین در کشتن گرازها به بیژن هیچ کمکی نمی کند پس از آن که بیژن از پس این مهم برمی آید و پیروزمندانه سربازگشت دارد، گرگین او را وسوسه می کند تا به شکارگاه و تفرجگاهی که دو روز از آرمان دور و نزدیک خاک توران است برود. وی بر آن می شود تا به منیژه، دختر افراسیات، بکه سرآمد همه ی زیبارویان است، دست یابد.

بیژن در شکارگاه اسب خود را رها کرده و به خیمه گاه منیژه وارد می شود. آن دو عاشق هم می شوند. پس از سه روز بیژن و منیژه باید از هم جدا شوند امّا منیژه که تاب دوری از بیژن را ندارد، با دارویی هوشبر او را بی هوش کرده و به توران می برد. هنگامی که بیژن از خواب خوش مستی بیدار می شود خود را در توران می یابد. افراسیاب از این حکایت مطلع می شود و می خواهد بیژن را بکشد، به پایمردی پیران ویسه از کشتن او صرف نظر کرده، وی را در بن چاهی زندانی می کند. حتی روی چاه را با سنگی می پوشاند به طوری که تنها روزن کوچکی باقی می ماند.

منیژه هم از بارگاه پدر طرد می شود و بی هیچ زیور و تجمّلی بر چاه بیژن گماشته می شود تا شاهد مرگ او باشد. منیژه به او غذا می رساند و او را از احوال بیرون آگاه می کند. در ایران گیو از کیخسرو یاری می خواهد. کیخسرو با جام خود از احوال بیژن مطلع شده و رستم را به سوی او روانه می کند. رستم در هیئت تاجر و بازرگانی به توران می آید. منیژه که از احوال کاروان ایرانی مطلع می شود به نزد آنان شتافته و آنها را از احوال بیژن آگاه می کند. سرانجام رستم با کمک منیژه بیژن را از چاه بیرون می آورد. بیژن گناه خود را پذیرفته و از گرگین میلاد می گذرد. همه باهم به ایران باز می گردند. منیژه هم که از عشق مجازی به عشق حقیقی رسیده در ایران کنار بیژن قرار می گیرد...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

بیژن و منیژه

  • ناشر: جویا
  • کد کتاب: 106626 - 108/6
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: حکیم ابوالقاسم فردوسی, ابراهیم پورداوود, آرتور ادموند وارنر, داستان های شاهنامه, فردوسی, اساطیر ایران, شاهنامه, اساطیر ایران, فردوسی, شعر فارسی, شعر حماسی, کتاب نفیس, کتاب های نایاب, کتاب بیژن و منیژه