کاربران گرامی ؛
با توجه به اطلاعیه ستاد مبارزه با کرونا و تعطیلی ناشران ، کتاب هایی که در انبار شرکت موجود می باشد ( کتاب هایی که در کدشان علامت ممیز { / } وجود دارد )، به ترتیب تحویل پست خواهد شد و کتاب هایی که می بایست از انبار ناشران بدستمان برسد پس از شروع فعالیت مجدد ناشران ارسال خواهد شد
شاد و تندرست باشید
بیماری به مثابه استعاره

بیماری به مثابه استعاره

نویسنده: سوزان سانتاک
مترجم: احسان کیانی خواه
ناشر: حرفه نویسنده
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 208
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1395 - دوره چاپ: 2

 

مروری بر کتاب 

«ابتلا به بیماری را تفسیر نکنید. بیماری چیزی نیست جز همان بیماری. این همه اسطوره و فانتزی را به آن نبندید»

در سال 1978 بود که سوزان سونتاگ بیماری به مثابه استعاره را نوشت، اثری به یاد ماندنی که نشریه‌ی نیوزویک با عبارتی چون «یکی از رهایی بخش‌ترین کتاب‌های زمانه» توصیفش کرده بود.

سونتاگ که خود در هنگام نوشتن این اثر مبتلا به بیماری سرطان بوده، با مباحثی که طرح می‌کند نشان می‌دهد استعاره‌ها و اسطوره‌های پیرامون برخی بیماری‌ها، به ویژه بیماری سرطان، چه اثر مخربی بر درد و رنج‌های بیماران داشته و در اغلب موارد آنان را از پیگیری روش‌های مناسب درمانی بازمی‌دارند. او با زدودن این اسطوره‌ها، پرده از چهره‌ی اصلی آن برمی‌دارد - این که چیزی نیست جز یک بیماری صرف. به باور او، سرطان نه یک فلاکت است و نه یک کیفر و صد البته نه مایه‌ی شرمساری، این بیماری در صورت درمان مناسب در بیشتر موارد علاج‌پذیر است. 

نویسنده این کتاب که به علت ابتلا به سرطان درگذشت، تلقی که از بیماری‌های خاص در جامعه وجود دارد را در اثر خود به نقد می‌کشد. این اثر دو بخش را شامل می‌شود. مطالب بخش نخست که عمده کتاب را تشکیل می‌دهند به بیماری سل اختصاص دارد و بخش دوم نیز به تصورات عمومی از بیماری ایدز می پردازد. به گفته او بیماری سل در قدیم مساوی با مرگ بود و اکنون نیز می‌توان از بیماری‌هایی نظیر ایدز و سرطان نام برد که همین تلقی از آنها در جامعه وجود دارد. 

سونتاگ که خود مبتلا به سرطان بود و به همین دلیل نیز درگذشت، از تاثیرات منفی این تلقی‌ها بر دیدگاه‌ها و افکار بیماران می‌گوید. این انتقاد او را می‌توان نقدی اجتماعی به شمار آورد، نقدی که به استعاره‌های موجود از بیماری‌ها می‌تازد. این نویسنده و منتقد از تاثیر و قدرت برخی کلمات و استعارات سخن می‌گوید، استعاراتی که بیماران نیازمند امید را ناامیدتر از همیشه می‌سازد. او معتقد است که نیروی امید عامل موثری در بهبودی است، اما تصورات نابه‌جا امکان امیدواری را از بیماران دریغ می‌کنند. 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

بیماری به مثابه استعاره

  • 300,000ریال
  • 270,000ریال

برچسب ها: سوزان سانتاک, احسان کیانی خواه, بیماری, جامعه شناسی فلسفی, فلسفه مرگ, سرطان, ایدز, کتاب بیماری به مثابه استعاره