کاربران گرامی ؛
با توجه به اطلاعیه ستاد مبارزه با کرونا و تعطیلی ناشران ، کتاب هایی که در انبار شرکت موجود می باشد ، از دهم فروردین ماه تحویل پست خواهد شد و کتاب های جدیدی که می بایست از انبار ناشران بدستمان برسد پس از شروع فعالیت مجدد ناشران ارسال خواهد شد
شاد و تندرست باشید
بیست مقاله قزوینی ؛ دو جلد در یک مجلد

بیست مقاله قزوینی

نویسنده: محمد قزوینی - ابراهیم پور داود
ناشر: اساطیر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 464
اندازه کتاب: رقعی گالینگور - سال انتشار: 1391 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب 

میرزا محمدخان قزوینی (زاده ۱۱ فروردین ۱۲۵۶ خورشیدی - درگذشته ۶ خرداد ۱۳۲۸ خورشیدی)، معروف به علامه قزوینی، ادیب و پژوهشگر تاریخ و فرهنگ ایران بود.

محمد قزوینی در یازدهم فروردین ۱۲۵۶ خورشیدی در تهران در محله دروازه قزوین متولد شد. پدرش و اجدادش از اهل قلم و فرهنگ بودند. جد او ملا عبدالعلی قزوینی از دانشمندان قزوین بود .

پدرش ملا عبدالوهاب قزوینی معروف به «ملا آقای قزوینی» اصلا اهل بلوک بشاریات (اکنون بخش بشاریات) بود که با کوشش شخصی صاحب مرتبه‌ای در دانش و ادب شد و به تهران آمد و در مدرسه معیرالممالک درس می‌داد . او در عین حال در دارالتالیف و دارالترجمه ناصری در تدوین نامه دانشوران شرکت داشت.

محمد قزوینی در سال ۱۳۱۸ با توجه به مشکلاتی که اتباع خارجی مقیم در اروپا به علت بروز جنگ جهانی دوم گرفتار آن شده بودند، تصمیم به بازگشت به ایران گرفت و بعد از سی و شش سال غربت، در مهر ماه آن سال برای اقامت دایم به ایران بازگشت. در ایران نیز تمام اوقات او صرف مطالعه و تحقیق و تصحیح متون کهن می‌شد. تصحیح دیوان حافظ با همکاری قاسم غنی یادگار دوره اقامت او در تهران است.

علامه قزوینی یکی از بزرگترین محقان و پژوهندگان در ادب فارسی است و از راهگشایا تحقیق و پژوهش در آثار نظم و نثر هزار ساله فارسی. قزوینی که با تسلط به ادب فارسی و عربی به اروپا رفته بود هم زبانهای اروپایی را آموخت و هم به شیوه‌هایی که غربیان در تحقیق بدان رسیده بودند, آگاهی و تبحر یافت و با مهارت در دانش دو سویه‌ی خویش به احیاء کتب و آثار ارزشمند کهن نظیر: لباب‌الالباب عوفی و تاریخ جهانگشای جوینی و چهار مقاله و مرزبان نامه و المعجم و دیگر آثار و متون نظم و نثر پرداخت.

نثر قزوینی نثری محققانه است که به سبب تسلط او بر ادب قدیم و غور او در متون فارسی و عربی آمیزه‌ای از شیوه قدیم و جدید است. قالب و کالبد نوشته‌های قزوینی استحکام خاصی دارد که حکایت از نثر ریشه‌دار فارسی می‌کند. به شیوه‌ی قدما از لغات و الفاظ و ترکیبات و حتی جملات (غالباً دعائیه) عربی در نوشته خود به کار می‌برد.

فهرست

شرح زندگانی قزوینی
مقاله رسم الخط
قدیم ترین شعر فارسی
تهران
نامه امیرتیمور
بعضی توضیحات اعداد
خط امیر تیمور
قدیمترین کتاب در زبان فارسی حالیه
راحه الصدور
قصیده امیر معزی
مکتوب اول از پاریس
و...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

بیست مقاله قزوینی ؛ دو جلد در یک مجلد

  • ناشر: اساطیر
  • کد کتاب: 63619
  • موجودی: در انبار
  • 450,000ریال
  • 405,000ریال

برچسب ها: سیدحسن تقی زاده, عباس اقبال, ابراهیم پورداود, مقالات ادبی, تاریخ فرهنگی ایران, مقالات تاریخی, تاریخ سیاسی ایران, مقالات دینی, کتاب بیست مقاله قزوینی