منو
سبد خرید

بیداری اسلامی ؛ مبانی فلسفی و عملگرایی اسلامی

بیداری اسلامی ؛ مبانی فلسفی و عملگرایی اسلامی
بیداری اسلامی ؛ مبانی فلسفی و عملگرایی اسلامی
  • موجودی: موجود
  • مدل: 133743 - 3/1
  • وزن: 0.40kg
88,000 ریال

بیداری اسلامی

نویسنده: مهدی ذوالفقاری
ناشر: دانشگاه امام صادق (ع)
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 292
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1391 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

مبانی فلسفی و عملگرایی اسلامی

کتاب پیش رو در سه فصل و با هفت عنوان، چارچوبی مفهومی برای پیشبرد مباحث نظری مطرح می کند و پس از آن، ضمن نگاهی گذرا به چگونگی وقوع قیام و به نتیجه رسیدن بیداری اسلامی به وضعیت شماری از این کشورها پیش و پس از انقلاب می پردازد. با بررسی شرایط سیاسی و اقتصادی موجود، آموخته ها و درس های آموزنده برای زندگی سیاسیِ سراسر خاورمیانۀ عربی مطرح می شود. بر مبنای این آموخته ها در بعضی فصول کتاب نویسندگان ضمن آینده پژوهی جنبش های اخیر، به پیامدهای داخلی و منطقه ای دگرگونی های حوزه عربی پرداخته اند.

بخش نخست با عنوان «مبانی نظری بیداری اسلامی»؛ فصل اول و دوم کتاب حاضر را شامل می گردد.
فصل اول با عنوان «مقاومت اسلامی؛ از نقد پراکسیس فلسفه ی غرب تا حضور هژمونیک در عرصه بین الملل»؛ در مورد روند رو به زوال حقانیت نظام سرمایه داری و جایگزینی آن با حاکمیت اسلامی بحث نموده است. بر همین اساس ابتدا نحوه هم جوشی اندیشه لیبرالی با سرمایه داری و سپس سیر سلطه نظام سرمایه داری بر این اندیشه و همگام کردن آن با خود مورد تحلیل و بررسی قرار گرفته و سپس برآیند این وضعیت که گسیختگی و فروپاشی درونی جوامع سرمایه داری بود- که منجر به آشفتگی های روانی، اخلاقی و اجتماعی است- مورد موشکافی قرار گرفته است.

در فصل دوم با عنوان «جهاد اسلامی و زیست مقاومت گونه؛ در اندیشه سید قطب»؛ سیر تاریخی بسط نظریات سید قطب بر اساس مراحلی که اشاره می شوند، مورد بحث و بررسی قرار گرفته است. در روند این جستار، مراحل مشاهده بی نظمی، تشخیص علل آن و ارائه راه حل نشان داده شده است تا از این طریق مبنایی به منظور کشف دلایلِ اصلیِ نابسمانی اعضای زندگی و به عبارتی درهم ریختگی جامعه و در نهایت ارائه راه حلِ آن از دیدگاه سید قطب را یافته باشیم.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات