منو
سبد خرید

بیان

بیان
درحال حاضر موجود نمی باشد
بیان
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 83201 - 77/2
  • وزن: 0.50kg
  • UPC: 15
0 ریال

بیان

نویسنده: سیروس شمیسا
ناشر: فردوس - مجید
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 277
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1370 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب 

سبکهای ادبی و دستورهای زبان

بیان، ایراد معنای واحد به طرق مختلف است، مشروط بر این‌که اختلاف آن طرق مبتنی بر تخییل باشد، یعنی لغات و عبارات به لحاظ تخییل (تصویر) نسبت به هم متفاوت باشند.واژه‌‌ی تخیل به ادبیات گره خورده است. تصاویر و تخیلات سازنده‌ی و معرف جهان شاعراند. و بحث از تصویرهای شاعرانه، موضوع علم بیان.

در قدیم بررسی این تصویرها را در چهار مقوله‌ی مجاز و تشبیه و استعاره و کنایه محدود کرده بودند؛ اما امروزه تصویرهای دیگری هم در علم بیان مطرح است از قبیل: اسطوره، سمبل، آرکی تایپ که در فارسی به کهن‌ الگو، سنخ‌های باستانی، نمونه‌های ازلی و صور اساطیری ترجمه شده است.

هر علم معیار و محک و روش و آیین و به اصطلاح متدولوژی خاصی دارد که آن علم را بدان وسیله می‌سنجند و بررسی می‌کنند. مثلا ً صحت و سقم مسائل علم شیمی را درآزمایش‌گاه می‌سنجند و با تجربه و آزمایش اثبات و رد می‌کنند. زبان را با دستور زبان ارزیابی می‌کنند. اما محک و متدولوژی ادبیات تا حد بسیار زیادی علم بیان است. با علم بیان می توان والایی و استورای یا فرودستی و خامی آثار ادبی را سنجید. درجه‌ی نوآوری و تقلید را اندازه گرفت و کلا ً به بسیاری از مسائل ادبی به صورت دقیقی پاسخ داد.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات