کتاب بگذارید میترا بخوابد فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب رمان انتشارات چشمه

بگذارید میترا بخوابد

نویسنده: کامران محمدی
ناشر: چشمه
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 130
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1390 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

«بگذارید میترا بخوابد»، رمانی روان‌شناختی است. به این معنا که نویسنده‌اش بیش از هر چیز، در جست‌وجوی تحلیل روانی آدم‌هایش است. آدم‌هایی که وجه مشترک زندگی‌شان، عشق، خیانت و فراموشی است. رمان دست‌کم از سه خط داستانی متقاطع تشکیل شده که می‌توان در هر یک، حضور یکی از این عناصر را پررنگ‌تر دانست:ماجرایی در گذشته که زندگی خواهر و برادری به نام ایوب و ماریا را تحت تاثیر قرار داده و فراموش شده است، ماجرای عشقی ماریا و هیوا و ماجرای رابطه‌ی همزمان ایوب با سه زن به نام‌های ستاره، شهرزاد و میترا که خیانت، محتوای اصلی‌اش است.

«کامران محمدی» این سه داستان را به صورت درهم‌تنیده و غیرقابل تفکیک روایت می‌کند، به گونه‌ای که رمان، به صورت شبکه‌ای از روابط این شش نفر ساخته می‌شود. این ساختار شبکه‌ای از جمله برجستگی‌های «بگذارید میترا بخوابد» محسوب می‌شود، چرا که خواننده را مثل تار عنکبوت، لابه‌لای خطوط متقاطع خود گیر می‌اندازد.

از دیگر ویژگی‌های روایی «بگذارید میترا بخوابد»، زاویه‌ی دید دانای کل محدود به فرد است که در ایران، در شرایطی که تقریباً همه‌ی نویسندگان از زاویه‌ی اول شخص استفاده می‌کنند، منحصربه‌فرد محسوب می‌شود. این شکل روایت به نویسنده اجازه می‌دهد شخصیت‌هایش را به طور کامل تحلیل کرده و در موقعیت‌های متفاوت، مثل یک جراح، ذهن‌شان را زیرورو کند.

فصل‌های کوتاه، زبان سرد و سرراست، دیالوگ‌های بسیار و ضرباهنگ تند، در ترکیب با زاویه‌ی دیدی که در ادبیات داستانی امروز ایران، نایاب است، «بگذارید میترا بخوابد» را به رمانی خوش‌خوان و جذاب تبدیل کرده است. به ویژه آن که رمان، قصه‌محور است و روابط علت‌ومعلولی رویدادهای اصلی‌اش، لذت خواندن یک داستان پرفرازونشیب را نیز فراهم می‌آورد.

قصه‌ی «بگذارید میترا بخوابد»، در واقع سه روز از زندگی ایوب و ماریاست؛ همان طور که قصه‌ی رمان اول نویسنده، «آن‌جا که برف‌ها آب نمی‌شوند» هم سه روز از زندگی روژیار و ریبوار را روایت می‌کرد. اما محمدی در این رمان هم با استفاده از فلش‌بک، گستره‌ی زمانی داستانش را افزایش داده، گذشته را نیز وارد ماجرا می‌کند. گذشته‌ای بسیار تلخ از دوران کودکی این خواهر و برادر که به روزهای نخست جنگ مربوط می‌شود…

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

بگذارید میترا بخوابد

  • ناشر: چشمه
  • کد کتاب: 94954 - 101/1
  • موجودی: در انبار
  • 66,000ریال
  • 58,000ریال

برچسب ها: کامران محمدی, داستان های فارسی, کتاب بگذارید میترا بخوابد