منو
سبد خرید

بوی نفت می آید،انگلیسی ها آمدند!

بوی نفت می آید،انگلیسی ها آمدند!
درحال حاضر موجود نمی باشد
بوی نفت می آید،انگلیسی ها آمدند!
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 7449
  • وزن: 0.90kg
  • SKU: 33211
  • UPC: 21
0 ریال

بوی نفت می آید ، انگلیسی ها آمدند!

نویسنده: علی یعقوبی نژاد
ناشر: علمی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 342
اندازه کتاب: وزیری سلفون - سال انتشار: 1391 - دوره چاپ: 1 

 


مروری بر کتاب 

کتاب در موضوع های مختلف و مرتبط با نفت به وی‍‍ژه در منطقه عملیاتی مناطق نفتخیز جنوب با هدف نشان دادن گوشه هایی از فرهنگ جامعه نفتی و از آن چه در این سازمان عظیم کشور می گذشت منتشر شده است

این کتاب به تعبیری ادامه کتاب پیشین « رئییس نفت » است که فصل آخر آن با خروج آخرین کارکنان انگلیسی از جزیره آبادان در زمان خلع ید خاتمه پیداکرده بود و با کودتای 28 مرداد به طور مجدد به ایران آمدند ،آغاز می شود.

در این کتاب موضوع های مختلف و مرتبط با نفت به وی‍‍ژه در منطقه عملیاتی مناطق نفت خیز جنوب با هدف نمایش ابعادی از فرهنگ جامعه نفتی و از آن چه در این سازمان عظیم کشور می گذشت و غارت اقتصادی وهجوم فرهنگی کنسرسیوم شرکت های نفتی چند ملیتی بعد از کودتای 28 مرداد 1332 هجری شمسی تا سقوط رژیم شاهنشاهی است.

در کتاب « بوی نفت می آید! انگلیسیها آمدند!» به لزوم خودباوری ملی ودفاع از آرمان ها وارزش های والای حاکم بر جامعه به ویژه به هنگام جنگ تحمیلی عراق علیه ایران که منجر به انهدام بسیاری ار تأسیسات و منابع نفتی ایران در جنوب و پایانه صادراتی جزیره خارگ اشاره هایی شده است.

فصل نخست این کتاب با عنوان « سقوط غم انگیز » چکیده ای از نظرها و مطالب مختلف درباره علل سقوط نهضت ملی دکتر محمد مصدق است؛ فصل دوم کتاب به پدیده توده نفتی و مصطلح شدن این واژه در جامعه نفتی آن زمان می پردازد که در این زمینه تا اندازه ای کالبد شکافی شده است.

فصل سوم کتاب در قلب معرفی دو کارمند سابق شرکت نفت که یکی از آنها جی کاک، رئیس اداره روابط و حفاظت شرکت سابق انگلیس و ایران بود و در جامعه نفت جنوب آن زمان از شهرت ویژه ای برخوردار بود، به بیان واقعیت های اجتماعی و فرهنگی می پردازد.

در فصل چهارم نکته هایی در باره چگونگی شکل گیری کنسرسیوم بین المللی نفت و یا هفت خواهران نفتی در ایران مطرح شده است و در فصل پنجم نحوه ترویج و تأسیس شعبه های انجمن « شیرمردان وشیرزنان» با شعار مشکوک انسان دوستی و خدمتگزاری به بشریت که بی ارتباط با فراماسیونری نبود مطالبی درج شده است.

...به طور کلی این کتاب مروری کلی بر حوادث و اتفاق های کلیدی در صنعت نفت جنوب از کودتای 28 مرداد 1332 تا ایام جنگ تحمیلی عراق علیه ایران با محوریت موضوع های نفتی است که مؤلف خود از نزدیک شاهد آن بوده است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات