منو
سبد خرید

بوی دل خوشی ؛ گزیده اسرار التوحید فی مقامات الشیخ ابی سعید

بوی دل خوشی ؛ گزیده اسرار التوحید فی مقامات الشیخ ابی سعید
درحال حاضر موجود نمی باشد
بوی دل خوشی ؛ گزیده اسرار التوحید فی مقامات الشیخ ابی سعید
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 52447 - 67/1
  • وزن: 0.40kg
  • UPC: 20
0 ریال

بوی دلخوشی ؛ گزیده اسرارالتوحید

نویسنده: محمد بن منور - محسن بابایی
خوانش و اجرای متن : پرویز بهرام
ناشر: معین
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 165
اندازه کتاب: رقعی همراه با قاب - سال انتشار: 1392 - دوره چاپ: 1 

مروری بر کتاب 

مجموعه ی گنج حکمت ؛ همراه با سی دی

یکی از متون کلاسیک ایرانی، «اسرارالتوحید» نوشته محمد منور درباره ابوسعید ابوالخیر، شاعر و عارف بزرگ قرن چهارم هجری است. ابوسعید در تاریخ تصوف، بیش از هر عارف دیگری به داشتن کرامات(رفتارهای خارق‌العاده‌ای که از اولیا سر می‌‎زند) مشهور است و «اسرارالتوحید» در حقیقت مجموعه‌ای است از کرامت‌های او. محسن بابایی، روایت‌های«اسرارالتوحید» را انتخاب کرده و این گزینش براساس نسخه‌ای بوده که استاد محمدرضا شفیعی کدکنی تصحیح کرده است. به گفته بابایی، آنچه از این کرامت‌ها باید آموخت در وهله اول، ساختار هنری روایت ان و شیوه دلپذیر ادای مقصود نویسنده است که امروز به کار ما می‌آید و در وهله بعد، درک و دریافت آن نکته یا نکته‌های اخلاقی و معرفتی نهفته در درون آن کرامت‌هاست.

اما ابوسعید ابوالخیر، خود هرگز دعوی کرامت نداشته است. این مریدان و نویسندگان زندگی‌نامه‌های او بوده‌اند که مشتی از این حکایات و کرامات را به نام او ثبت کرده‌اند...همچنین یکی از امتیازات تصوف ابوسعید، شیفتگی فراوان اوست به موسیقی و سماع و همین نکته که ما امروز ان را یکی از امتیازات زندگی و احوال او به‌شمار می‌آوریم در عصر ابوسعید یکی از نقاط ضعف او بوده است.

طنز لطیف، یکی دیگر از ویژگی‌های شخصیت ابوسعید ابوالخیر است. او پرهیزی ندارد از این‌که حتی در حوزه الهیات هم، این طنز را تسری دهید و اما «اسرارالتوحید» جامع‌ترین زندگی‌نامه ابوسعید و یکی از مهم‌ترین متون عرفانی زبان پارسی است. این کتاب هم به لحاظ تاریخ تصوف و هم به لحاظ ثبت گوشه‌هایی از زندگی اجتماعی مردم کشور ما در دوران قبل از مغول دارای اهمیت است.

***

در مجموعه «گنج حکمت» بیش از هر چیز به حکایت پرداخته شده است؛ زیرا بسیاری از نویسندگان، خصوصاً نویسندگان صوفیه، عموماً از قالب حکایت به سبب توانایی آن در جلب مخاطب استفاده کرده‌اند. در این مجموعه فقط به آثار منثور پارسی پرداخته شده است. مجموعه «گنج حکمت» با یک لوح شنیداری همراه است. این لوح که خوانش منتخبی از متن گزیده‌هاست می‌کوشد تا با بهره‌گیری از جادوی کلام و موسیقی، طیف گسترده‌تری از مخاطبان را که به هر دلیل خواندن متن‌های ادبی را دشوار می‌یابند با این متن آثار آشنا شوند.
مجموعه ی گنج حکمت، گزیده ای است از آثار منثور پارسی که اگرچه ناشناخته نیستند، بی تردید به اندازه ای که باید و شاید خوانده نشده اند. از این رو، بنای فراهم آورندگان این مجموعه بر آن بوده است که از هر جهت متنی گیرا و تاثیرگذار به دست دهند تا لااقل این اندازه از میراث گرانبهای ادب پارسی خوانده و فهمیده شود.

انتخاب ها کار استادانی است که غالبا آن آثار را تصحیح کرده و با احاطه و اشرافی که به محتوای اثر داشته اند ضمن انتخاب بهترین فرازها کوشیده اند تا با حرکتگذاری روی کلمات و علامتگذاری صحیح و آوردن معانی واژه ها و عبارات خواننده را کمابیش در خواندن متون قدیم یاری دهند. لوح شنیداری گنج حگمت که خوانش منتخبی از متن گزیده هاست بر آن است تا با بهره گیری از جادوی کلام و موسیقی طیف گسترده تری از مخاطبان را که به هر دلیل خواندن متنهای ادبی را دشوار می یابند با این آثار آشنا کند.

دشواری فراهم آوردن خوانشی صحیح و شایسته از مهمترین آثار ادبی فارسی بر کسی پوشیده نیست و اجرای شایسته ی شاهکارهای نثر فارسی جز به همت فرهیخته ترین صداپیشگان این مرز و بوم میسر نمیشد. استادانی که با حوصله و وسواسی مثال زدنی کوشیدند تا بی آنکه «درست خواندن» را فدای «زیبا خواندن» کنند این متنها را به بهترین شکل ممکن اجرا کنند و نیز باید سپاسگزار هنرمندان خوش ذوقی بود که با خلق موسیقی مناسب با هر متن بر غنای این مجموعه افزودند.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات