بودا و فیلسوفان اگزیستانس

بودا و فیلسوفان اگزیستانس

نویسنده: محمدحسین ملایری
ناشر: پنگان
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 412
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1389 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

«می‌گویند مرد حواس پرتی بود که از شدت حواس پرتی، حتی ملتفت نبود که وجود دارد، تا این که یک روز صبح از خواب برخاست در حالی که دریافت که مرده است!»
این سخن را پایه‌گذار فلسفه اگزیستانس، کی‌یرکارد، بر زبان راند و خواست نشان بدهد که ما تا چه اندازه نسبت به وجود (اگزیستانس) خود غافلیم. 
کتاب «بودا و فیلسوفان اگزیستانس»، با این هدف نگاشته شده که در جریان مقایسه نظرات بودا به عنوان یک فیلسوف با فیلسوفان بزرگ اگزیستانس، چهره‌ای روشن از همگی آنها به دست بدهد. می‌دانیم که در جریان مقایسه آرای فیلسوفان است که می‌توان تصویری شفاف از آنها به دست آورد والا به صرف بیان دیدگاه یک فیلسوف، هر چند مشروح و دقیق، کمتر می‌توان به آن شفافیتی دست یافت که در جریان مقایسه آرای فیلسوفان می‌توان کسب نمود. 

این کتاب ، نخستین اثری است به فارسی که ابعاد گوناگون شخصیت فلسفی بودا را کاویده و به زبانی روان ، آن را با نظرات فیلسوفان بزرگ اگزیستانس،همچون کی یرکگارد،هایدگر و یاسپرس مورد سنجش قرار داده است. کتاب ، مقایسه تفکّر بودایی و تفکّر اگزیستانس است. تفکّر بودایی، توسط فردی به نام «گوتمه» یا بودا به وجود آمده که در خانواده‌ای سلطنتی به دنیا آمد و از زرق و برق شاهانه روی برتافت و به رنج پایان‌ناپذیر انسان، اندیشید. ریشه تفکّر اگزیستانس را نیز می‌توان در دوران قدیم و حتّی در تورات جستجو کرد و ظهور این در تفکّر، در عصر حاضر به آثار «سورن کی یرکگارد» باز می‌گردد. فیلسوفان اگزیستانس، بر هستی خاص، انسان، موسوم به اگزیستانس تأکید دارند. نگارنده در این اثر، مناظر فلسفی بودا را برگزیده و آن‌ها را با فلسفه‌های اگزیستانس سنجیده است.

مقالات این اثر، پیش از این در نشریات علمی ـ پژوهشی گوناگون چاپ شده است. نظریه‌های بودا و فلسفه‌های بودایی، گفت‌وگوی بودا و فلسفه‌های اگزیستانس از دو سوی یک خلیج 25 سده‌ای، مقایسه «شونیتای بودا» و «نیستی‌ هایدگر»، مرگ درهم کاوی بودیسم و فلسفه‌های اگزیستانس و... از جمله مقالات مندرج در این اثر است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

بودا و فیلسوفان اگزیستانس

  • ناشر: پنگان
  • کد کتاب: 91317 - 91/2
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: محمدحسین ملایری, بودا, بودیسم, اگزیستانسیالیسم, فلسفه عرفانی, عرفان هندی, فلسفه غرب, کتاب بودا و فیلسوفان اگزیستانس