كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 كد 139902 با تخفيف پنج درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان خرداد ماه جاری تقديم مي گردد.
بوته بر بوته ؛ آثار معاصران در بو ته ی نقد

بوته بر بوته ؛ آثار معاصران در بوته ی نقد

نویسنده: قاسم هاشمی نژاد
ناشر: هرمس
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 340
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1398 - دوره چاپ: 4

 

مروری بر کتاب

شاید باورش در این زمانه کمی سخت باشد، اما کم نیستند چهره های برجسته در ادبیات و هنر معاصر که با وجود خوش درخشیدن در مقطع زمانی نه چندان کوتاه، هیچ گاه به حق خود نرسیده و آنگونه که شایسته بوده جدی گرفته نشده اند. و سرانجام شهاب وار نیز رو به خاموشی رفته اند.

قاسم هاشمی نژاد یکی از این چهره هاست که در هر وادی کار کرده حاصل کارش در خور اعتنا بوده از رمان نویسی گرفته تا ترجمه و یا تصحیح متون و بالاخره نقد ادبی. کتاب حاضر در بر گیرنده چهل و پنج مقاله در نقد نویسندگان و آثار ادبیات داستانی آن روزگار  است که در دهه چهل و پنجاه در نشریات آیندگان و فردوسی به قلم قاسم هاشمی نژاد منتشر شده است. نقدهای منتشر شده در «بوته بر بوته» با گذشت نزدیک به چهار دهه از انتشارشان هنوز خواندنی و با طراوت هستند.

کتاب، مقدمه ای خواندنی دارد از جعفر مدرس صادقی که در آن در کنار یک معرفی اجمالی از آنچه تا کنون از قاسم هاشمی نژاد به چاپ رسیده، حال و هوای حاکم بر ادبیات و نقد ادبی این سال ها نیز در عباراتی از این دست مورد انتقاد قرار گرفته است: «این که چرا در همه این سال ها قاسم هاشمی نژاد دیگری نداشته ایم و اینکه چرا در همه این سال ها نقدنویسی را گاهی با هوچی گری و هتاکی و زیرآب زدن، گاهی با مچ گیری و تذکر اشتباهات املایی، گاهی با تبلیغ و ترویج یک مرام سیاسی و گاهی با موج سواری و دلجویی از رفقای دور و نزدیک یکی گرفته ایم بحث مفصلی می طلبد. و در مواردی هم که پای هیچ تصفیه حساب و تبلیغ و تشویقی در میان نیست، محافظه کاری و ملاحظه کاری و تک و تعارف و رعایت احترام نویسنده است که دست و بال نقدنویس را می بندد و او را به ورطه انشانویسی و خنثانویسی می کشاند: نقد کتاب تبدیل می شود به بازگویی خلاصه داستان و آرزوی موفقیت و سلامتی برای نویسنده و شاید هم تذکر مواردی از اختلاف سلیقه نقدنویس با نویسنده، تا نوشته یک نمکی هم داشته باشد.»

مدرس صادقی آنگاه به ویژگی نقدهای هاشمی نژاد اشاره می کند و به صراحت او در نقد و اینجاست که می گوید: «قضاوت های صریح و بموقع او هم شجاعانه است و هم متکی است به نگاه تیز مجربی که از روی شانه معاصرین خودش به آن چه در دست خواندن دارند اشراف و احاطه بی نظیری دارد.» بعد از این مقدمه، پیشگفتاری از نویسنده آمده است با عنوان «انتقاد ادبی و نقد داستان، درس هایی که از زمانه نیاموخته ایم»؛ پیشگفتاری که در آن، فشرده ای از تاریخ نقد و نقدنویسی در ایران به دست داده شده است.

آنگاه مقاله ها با نوشته ای درباره «زیبا»، اثر محمد حجازی آغاز می شوند. نقدهایی بر «ترس و لرز» غلامحسین ساعدی، «مد و مه» و «آذر، ماه آخر پاییز» ابراهیم گلستان، «شازده احتجاب» هوشنگ گلشیری، «تابستان همان سال» ناصر تقوایی، «ناگهان... » عباس نعلبندیان، «قصه نویسی» رضا براهنی و «صیادان» اکبر رادی، از جمله نقدهایی است که در کتاب «بوته بر بوته» چاپ شده. حال بخوانیم قسمتی از نقد هاشمی نژاد را بر «مد و مه» ابراهیم گلستان، آنجا که منتقد به طور مشخص از خود قصه مد و مه از این مجموعه، سخن می گوید: «مد و مه یک داستان سینمایی یا یک سینمای داستانی ست که حاشیه ناطقش پاک شده باشد. از این جهت، آن چه بر جای مانده چکیده ای ست از حالات، اشیا، حرکات و حوادث. دوربین پس از گردشی صرفه جویانه در خانه کارمندان رتبه دار شرکت نفت در شهری جنوبی بر حاشیه شط و ثبت دقیق اشیا و خصوصیات بارز آدم های خانه، بر پره های گردان پنکه ای سقفی که مردی بدخواب شده تماشاگر آن است ثابت می ماند.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

بوته بر بوته ؛ آثار معاصران در بو ته ی نقد

  • ناشر: هرمس
  • کد کتاب: 107054
  • موجودی: در انبار
  • 420,000ریال
  • 380,000ریال

برچسب ها: قاسم هاشمی نژاد, نقد ادبی, مقالات ادبی, کتاب بوته بر بوته ؛ آثار معاصران در بو ته ی نقد