كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
به همین کوتاهی

به همین کوتاهی

نویسنده: سید علی میرافضلی
ناشر: نون
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 304
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1392 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

از رباعی تا شعر کوتاه

محور موضوعی مطالب کتاب «به همین کوتاهی»، بررسی شعر کوتاه پارسی از گذشته‌های دور تا دوره معاصر است و پژوهش در رباعی فارسی که اصلی‌ترین موضوع تحقیقات میرافضلی است، جایگاه خاصی در این گزیده یافته است. به تناسب موضوع، سه گفتگوی مؤلف که به مباحث مربوط به رباعی و شعر کوتاه امروز می‌پردازد، برای درج در این کتاب انتخاب شده است.

«به همین کوتاهی» علاوه بر تعدادی از مقالات میرافضلی در زمینه‌های یادشده، شامل نقدهای او بر برخی از این کتاب‌هاست.

در فصل اول این کتاب مقالاتی با عنوان تاملاتی در «تک‌بیت»‌ و ساختار غزل‌های «بیت محور»، پیشینه‌ شعر کوتاه در زبان فارسی، خاستگاه رباعی و دوبیتی، یادداشتی بر یکی از رباعیات حکیم عمر خیام، صادق هدایت و ترانه‌های خیام، نگاهی به کارنامه‌ رباعی امروز، ترجمه‌ شعرهای کوتاه ژاپنی در ایران، تاملی در هایکو و فوتو هایکو و ... درج شده است.

در فصل دوم کتاب نقدهای منتشر شده از میرافضلی با عنوان نگاهی به کتاب «سیر رباعی در شعر فارسی»، حاشیه‌نگاری بر کتاب «رباعی محبوب من» اثر شمس لنگرودی، نقد و بررسی کتاب «خیام‌نامه»، مروری اجمالی بر کتاب «کوته‌سرایی» و... آمده است. در فصل سوم کتاب هم گفتگوی سیروس نوذری با سیدعلی میرافضلی درباره‌ هایکو و شعر کوتاه و گفتگوی مجتبی احمدی با او درباره‌ پژوهش‌هایش با موضوع «رباعی» دیده می‌شود.

«به همین کوتاهی» در قالب مقالات جداگانه، به بررسی گونه‌های مختلف شعر کوتاه از رباعیات خیام و عطار گرفته تا شعرهای کوتاهی که در سال‌های اخیر منتشر شده است، می‌پردازد و نیم‌نگاهی نیز به نقد و معرفی جریان جهانی شعر کوتاه دارد.

سیدعلی میرافضلی از صاحبنظران حوزه شعر کوتاه فارسی است و پژوهش‌هایش در زمینه تاریخ رباعی و رباعیات خیام، در قالب کتاب و مقاله، از جمله منابع مورد توجه این حوزه به شمار می‌رود.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

به همین کوتاهی

  • ناشر: نون
  • کد کتاب: 73401 - 64/3
  • موجودی: در انبار
  • 160,000ریال
  • 128,000ریال

برچسب ها: سید علی میرافضلی, نقد ادبی, نقد شعر, ادبیات, کتاب به همین کوتاهی