دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

به نام آزادی ؛ نقد و بررسی آراء شش متفکر عصر جدید

به نام آزادی ؛ نقد و بررسی آراء شش متفکر عصر جدید
-17 %
به نام آزادی ؛ نقد و بررسی آراء شش متفکر عصر جدید
  • موجودی: موجود
  • مدل: 158078 - 37/6
  • وزن: 0.40kg
620,000 ریال
750,000 ریال
5 یا بیشتر 180,000 ریال

به نام آزادی

نویسنده: آیزیا برلین
مترجم: محمدامین کاردان
ناشر: مروارید
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 260
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1382 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

نقد و بررسی آراء شش متفکر عصر جدید

کتاب حاضر حاوی نقد و بررسی آرا و نظریات شش متفکر اروپای غربی: "هلوسیوس"، "روسو"، "فیشته"، "هگل"، "سن سیمون" و "دومستر" است. متفکرانی که در اواخر قرن هجدهم و اوایل قرن نوزدهم می زیسته اند و از نظر دوره بندی تاریخی، اندکی پیش از انقلاب کبیر فرانسه و تقریبا ربع قرن پس از آن را دربر می گیرد.

نویسنده به این دلیل به این متفکران توجه دارد که مغرب زمین به خصوص و جهان بشریت به طور کلی همچنان تحت تاثیر اندیشه ها و نظریه پردازی های آنان است. نویسنده اعتقاد راسخ دارد ما همچنان در دوران تاریخی خاصی به سر می بریم که در واقع ادامه و امتداد انقلاب کبیر فرانسه محسوب می شود...

"سر آیزیا برلین"، "نویسنده در این کتاب، در بررسی های خود، در عین حرمتی که برای این متفکران قایل است گاهی آنان را در ارایه افکارشان افرادی کم توجه معرفی می کند. به عنوان مثال هنگام بحث و بررسی آرای روسو به فقدان صداقت او اشاره می کند...".

برلین به گمان خود این نکته را نیز خاطر نشان می کند: "واقعیت آن است که روسو به حق از پر شور ترین و سرسخت ترین دوست داران آزادی است. او در نظریه پردازی های خود سعی کرده است آدمی را از هر بند و زنجیری رها کند؛ او با هر نوع محدودیتی مخالف است و به همین خاطر از هر قسم تعلیم و تربیتی، به عنوان نخستین مراحل محدودیت بیزار است. او با هر آن چه به آدمی تحمیل می شود سر عناد دارد و با هر آن چه آزادی طبیعی بشر را مخدوش کند، مخالف است.

به رغم این همه، نویسنده معتقد است روسو در عین عشق به آزادی از جمله سرسخت ترین دشمنان آزادی در تاریخ عصر جدید به شمار می رود و سبب آن همان بی مسئولیتی است". برلین معتقد است "آزادی، آزادی است، نه برابری یا انصاف یا عدالت یا فرهنگ یا خوشبختی بشری یا آرامش وجدان".

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات