دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

به سوی فانوس دریایی

به سوی فانوس دریایی

نویسنده: ویرجینیا وولف
مترجم: صالح حسینی
ناشر: نیلوفر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 237
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1395 _ 1385 - دوره چاپ: 7 _ 4

 

مروری بر کتاب

به سوی فانوس دریایی، معروف‌ترین اثر ویرجینیا وولف است؛ رمانی که به نوعی تاریخچة زندگی خود نویسنده است؛ و ویرجیینا وولف خود این موضوع را در نامه‌ها و خاطراتش یادآور شده است. بیشتر شخصیت های این رمان، یک همتا، و یا به عبارت دیگر، یک المثنی از خود در زندگی واقعی دارند.

در ۲۷ ژوئن ۱۹۲۵ زمانی که ویرجینیا وولف تصمیم به نوشتن این رمان گرفته بود، در دفتر خاطراتش نوشت: «من نام جدیدی برای کتابهایم اختراع کرده‌ام، که جایگزین واژه «رمان» خواهد شد. یک نام جدید توسط ویرجینیا وولف.اما چه نام جدیدی؟ مرثیه؟» به سوی فانوس دریایی در واقع مرثیه‌ای است برای پدرش، سوگنامه‌ای برای برادر مرده‌اش، توبی، و خواهر نیمه جانش، استلا، و برای دوران کودکی‌اش.

بخش نخست رمان تصویری است از دنیای سبز عشق و زیبایی در زمینه طبیعی و فراخور حال. در بخش دوم نیروهای ویران‌گر بر این قلمرو حاصل‌خیز یورش می‌آورند. زمینه این بخش در ارتباط با فصل و تاریخ و ماورای طبیعت است. فضای حاكم فضای شب و زمستان است و ظهور خصم‌های جهانی در وجود اژدها تجسد می‌یابد. بخش سوم حكایت بازگشت اشخاص داستان به دنیای سبز است. آن‌ها تلاش می‌كنند سعادت پیش از جنگ را برقرار سازند.

آن‌چه به تلاششان نظم می‌دهد سفر به قصد طلب است كه اشخاص داستان برای رسیدن به مقصود ناگزیرند از آب بگذرند. هدف سفر هم عبارت است از رسیدن به برج باروواری كه روی صخره سنگی قرار گرفته است و در هنگامه شب و توفان منبع نورافشانی به دنیای اطراف است.

خانم رمزی گفت: بله، البته اگر فردا هوا خوب باشد. و سپس افزود: اما باید سحرخیز باشید.
شنیدن این کلمات برای پسرش شادی خارق العاده ای به همراه آورد، زیرا گویی از موافقت او برای رفتن به سفر خبر می داد و ظاهرا معجزه ای که سالیان دراز انتظارش را کشیده بود، در پایان تیرگی آن شب و سفر دریایی روز بعد به وقوع می پیوست.
از آن جا که حتی در شش سالگی به آن دسته از افرادی تعلق داشت که نمی توانند احساسات خود را از یکدیگر متمایز کنند و اجازه می دهند چشم انداز آینده با غم ها و شادی هایش بر آن چه هم اکنون روی می دهد سایه بیافکند...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات