کاربران گرامی ؛
با توجه به اطلاعیه ستاد مبارزه با کرونا و تعطیلی ناشران ، کتاب هایی که در انبار شرکت موجود می باشد ( کتاب هایی که در کدشان علامت ممیز { / } وجود دارد )، به ترتیب تحویل پست خواهد شد و کتاب هایی که می بایست از انبار ناشران بدستمان برسد پس از شروع فعالیت مجدد ناشران ارسال خواهد شد
شاد و تندرست باشید
بهلول عاقل

بهلول عاقل

نویسنده: حسن مصطفوی
ناشر: تهران
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 128
اندازه کتاب: جیبی - سال انتشار: 1323 - دوره چاپ: 1 

کمیاب  - کیفیت : خوب ~ عالی ؛ فاقد جلد می باشد
 

مروری بر کتاب 

بهلول (بهلول دانا، بهلول مجنون کوفی یا ابو وهیب بن عمرو صیرفی کوفی، ) یکی از عقلای مجانین سده دوم هجری و معاصر هارون‌الرشید بود. وی در کوفه نشو و نما یافت و مردم محل او را با نام فارسی بهلول دانامی‌نامیدند.

هارون و خلفای دیگر از او موعظه می‌طلبیدند. او در همان شهر ادب می‌آموخت و سپس خود را به دیوانگی زد. او در سال ۱۹۰ قمری درگذشت. اخبار و نوادر و اشعار زیادی به وی منتسب است.وی شیعه و احتمالاً در سال ۱۸۸ق/ ۸۰۴م بود که هارون‌الرشید را ملاقات کرد.

بهلول را از شاگردان امام جعفر صادق دانسته‌اند. زمانی که از سوی هارون‌الرشید در معرض خطر قرار گرفت خود را به جنون زد ولی در مواقع لزوم به مردم پند واندرز می‌داد.

بهلول به معنی «مرد خندان» یا «کسی که خوبی‎های زیادی دارد» می باشد. علمای شیعه بطور معمول از جمله نورالله شوشتری و صاحب روضات الجنات بهلول را از عرفا، زهاد، حکما، فقها و شعرای شیعه می دانند.

مقبره بهلول در بغداد قرار دارد و سنگ قبری به تاریخ ۵۰۱ قمری لقب او را «سلطان مجذوب» نوشته‌است. واژه بهلول در عربی به معنای «شاد و شنگول» است

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

بهلول عاقل

  • ناشر: تهران
  • کد کتاب: 61828 - 102/6
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: ّحسن مصطفوی, بهلول, حکایات, داستان های طنز, ادبیات قدیم, کتاب بهلول عاقل