منو
سبد خرید

بنیادگرایی صهیونیستی یهود

بنیادگرایی صهیونیستی یهود
موجود نمی باشد
بنیادگرایی صهیونیستی یهود
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • مدل: 95809 - 85/1
  • وزن: 0.20kg
  • UPC: 12
0 ریال

بنیادگرایی صهیونیستی یهود

نویسنده: گیدیون آران
مترجم: احمد تدین
ناشر: هرمس
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 168
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1378 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب 

در این کتاب به طور کلی مشخصه‌های بنیادگرایی مذهبی یهود معرفی می‌شود و طی آن،چگونگی شکل‌گیری جنبش تندروی یهودی - صهیونیستی"گوش آمونیم" نیز تحولات تاریخی مربوط به این جنبش از دهه 1970تا اوائل دهه 1980بررسی می‌گردد ....

گوش آمونیم دارای هسته ای فعال از یهودیانی است که عمدتا از مدارس دینی فارغ التحصیل شده اند، یا از مدرسان و طلاب شیوا هستند. جوانان فعالی که تعدادشان حداکثر به چند هزار نفر می رسد. گوش آمونیم از این لحاظ بیشتر به گروههای انشعابی یا حتی منحرف و حاشیه ای م یماند.

یکی از استراتژیهای اصلی جنبش، توراتی کردن سرزمین های اشغالی است که هر اسرائیلی با چند دقیقه صرف وقت می تواند از خانه اش بدانجا برود و از مرز بگذرد. از جمله این نامها، شخم، حبرون، آناتوت،شیلوه، بیت ال و سایر نامهای مشهوری است که در تورات آمده است و به سرزمین باستانی پدران مقدس اطلاق می شود.

این قلب جغرافیای مقدس یهود صحنه فعالیت گوش آمونیم و جایی است که کادرهای جنبش خانه های خود را بنا م یکنند. رابطه بین مومنان و غیر مذهبی های اسرائیل برای درک عملکرد سیاسی گوش آمونیم شایان اهمیت است. این امر به عنوان تجلی ماهیت بنیاد گرایان بررسی دقیقتری را میطلبد.

بی شک، بی دینی و نیز بررسی سازمانها، بخشها و شخصیتهای غیر مذهبی همه و همه در درک و فهم بنیادگرایی نقش کلیدی دارند. گوش آمونیم مشروعیت و قدرت انقلابی خود را از نمادهایی می گیرد که نه تنها در فصول مهم تورات، بلکه در تاریخ ماقبل دولت پیشوو – که همه اسرائیلی ها بر طبق آن پرورش یافته اند – ریشه دارد.

فهرست

جنگ رستگاری 1967
دمسازی با انتفاضه 1987
رستگاری و تجاوز
مبانی و عمل
جماعت و ضدفرهنگ
تند روی و هنجارهای سنتی
دین و سیاست
تنش های ذاتی
جریان‌های کنونی و امکانات اتی
و...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.